Archiwum Polityki

Kogo zwalnia TVP

Związek Pracowników Twórczych TVP SA Wizja ogłosił pogotowie strajkowe wchodząc w spór zbiorowy z pracodawcą. Wsparły go jeszcze 4 z 27 działających w TVP związków. W tym momencie trwa wybór mediatora. Może zostać ogłoszony dwugodzinny strajk ostrzegawczy oraz referendum w sprawie strajku generalnego. Wtedy na antenach TVP może zostać wstrzymana emisja programu. A wszystko przez zapowiadane na koniec sierpnia grupowe zwolnienia pracowników.

Największe proporcjonalnie redukcje mają nastąpić w kanałach wyspecjalizowanych, takich jak TVP Historia, TVP Sport, TVP Polonia. Zwolnienia mają objąć 215 pracowników twórczych i technicznych oraz 286 pracowników administracyjnych. – Podstawowym kryterium doboru pracowników do grupowego zwolnienia w TVP SA jest znaczenie zadań na danym stanowisku pracy w realizacji niezbędnych procesów w spółce – twierdzi p.o. rzecznika TVP SA Daniel Jabłoński. Z wewnętrznych statystyk, przedstawianych przez związkowców z Wizji, wynika, iż na miejsce zwalnianych pracowników są przyjmowani nowi. Dzieje się to głównie w działach administracyjnych, biurze finansów i agencji informacji. Za to w Agencji Produkcji Telewizyjnej na 35 zwolnionych w zeszłym roku pracowników przyjęto tylko 4 nowych. W dodatku, jeśli nie zostaną przedłużone umowy okresowe, APT może mieć problemy z realizacją zadań transmisyjnych.

Ponad jedna dziesiąta pracowników TVP pełni stanowiska kierownicze, choć w niektórych jednostkach (TVP Kultura, TVP Historia) takie stanowiska piastuje co 3 osoba. Jak wyjaśnia p.o. rzecznika TVP SA, w całej Telewizji 172 osoby są chronione przed zwolnieniami immunitetem związkowym.

Polityka 35.2009 (2720) z dnia 29.08.2009; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 8
Reklama