Nasza sytuacja jest wciąż poważna, ale powoli wychodzimy na prostą.
Yoshimasa Hayashi
japoński minister finansów
Na kilka dni przed wyborami dwie główne partie Japonii mają całkiem odmienne obrazy sytuacji kraju. Rządząca Partia Liberalno-Demokratyczna zapewnia, że recesja się skończyła i kraj zaczyna odrabiać straty. Tymczasem opozycyjna Partia Demokratyczna uważa, że wzrost gospodarczy wynika z wprowadzonego przez rząd szczodrego pakietu stymulacyjnego i jak tylko dopływ gotówki się skończy, gospodarka znowu zacznie kuleć. Na tle innych państw blisko 1-proc. wzrost gospodarczy jest pewnym osiągnięciem, ale to chyba zbyt mało, aby Japończycy, którzy masowo tracą pracę, 30 sierpnia przedłużyli kredyt zaufania rządzącej partii.
•
Niegdyś malarze, pisarze, a i wielcy politycy zabiegali o chwałę. Nie o rozgłos.
Gilles Lipovetsky
francuski filozof i eseista
Lipovetsky przedstawia się jako filozof „hipernowoczesności”, epoki, w którą weszła nasza kultura. Przytoczony cytat objaśnia miałkość kultury i polityki. Chwała – jako cel działania – odnosi się do wieczności, a rozgłos to najczęściej sprawa przemijającej mody. Wraz z epoką obrazkową masowej telewizji i rzeczywistości wirtualnej pojawili się – także w polityce – celebryci bez talentu, a nawet bez konkretnego zastosowania, sławni z tego, że są sławni. Cóż dodać? Niestety.
•
Jestem gotów oddać swoje domy do dyspozycji ofiar.
Silvio Berlusconi
premier Włoch
Rzeczywiście w chwili wzruszenia premier zapraszał ofiary trzęsienia ziemi w La Aquilii do swoich rezydencji. W skrytości ducha pewnie liczył, że nikomu nie przyjdzie do głowy przeprowadzać się do niego.