Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Płacenie za seks odebrałoby mi radość ze zdobywania.
Silvio Berlusconi

premier Włoch
Berlusconi gwałtownie zaprzecza, jakoby miał płacić prostytutkom zapraszanym do jego willi. Oskarżenia te wsparł Giampaolo Tarantini, zaprzyjaźniony z nim biznesmen, który w ten sposób starał się o wyrobienie sobie „dojść” do znaczących osobistości w polityce. Włoski premier nie tylko nazwał oskarżenia „kłamstwami i oszczerstwami”, ale jeszcze użył – jak widać – argumentu w stylu południowego macho, który z natury rzeczy miałby podobać się Włochom. Mimo tych szampańskich dowcipów, sympatia zaczyna się odwracać od premiera, który w tym miesiącu będzie obchodził 73 urodziny.

 

Stambuł wciąż nie ma map ryzyka powodziowego.
Miktad Kadioglu


profesor meteorologii na Uniwersytecie w Stambule
Mapy ryzyka powodziowego wyznaczają miejsca, w których można zbudować ważne zakłady i instalacje, określają, gdzie sadzić drzewa, i ile osób może osiedlić się na danym terenie. Stambuł, w którym mieszka blisko 15 mln ludzi, przez ostatnie 50 lat zamienił się w olbrzymią metropolię. Na przedmieściach powstawały kolejne, często nielegalne, osiedla. Bez zieleni i z wybetonowanymi podwórkami. O studzienkach burzowych nikt nawet nie myślał. Dziś, kiedy powódź pochłonęła kilkadziesiąt ofiar, a przedmieścia Stambułu znalazły się pod wodą, władze miasta przyznają, że zagrożenie można było przewidzieć.

 

Z bólem, ale odchodzę.
Władimir Woronin


komunistyczny prezydent Mołdawii
Prezydent jest wybierany w Mołdawii przez parlament. A ponieważ lipcowe wybory wygrała koalicja czterech prozachodnich partii, po ośmiu latach urzędowania Woronin oddaje władzę.

Polityka 38.2009 (2723) z dnia 19.09.2009; Świat; s. 88
Reklama