Archiwum Polityki

Jak się kłócić (nie niszcząc się wzajemnie)

Jeśli chcesz, opłaca ci się lub musisz się porozumieć z partnerem, zrób wszystko, aby ochronić siebie i jego przed negatywnymi emocjami i złymi projekcjami. Nie rób więc wymienionych obok rzeczy.

Nie mnóż argumentów

To będzie budziło frustrację, partner łatwo może się zirytować podejrzewając, że jest naciskany, pouczany, manipulowany. Jeżeli twój współmałżonek chce z tobą wyjechać na urlop nad morze, a ty masz inne plany, nie przekonuj go bez końca, że nad morzem jest tłok, komary i można dostać poparzenia słonecznego. Spróbuj zrozumieć powody, dla których chce tam pojechać.

Nie oceniaj, nie pouczaj, nie dawaj dobrych rad

Mimo że przez całą młodość jesteśmy pouczani i oceniani przez rodziców oraz nauczycieli i dla wielu z nas są to bardzo przykre wspomnienia, trudno nam powstrzymać się przed podobnym zachowaniem wobec innych. A przecież dobre rady nawet bliskich osób, dotyczące wychowywania dzieci, zdrowia, życia rodzinnego, mogą sprawić wiele bólu. Dorośli ludzie reagują oporem, agresją, przekorą, kiedy słyszą: powinieneś, radzę ci, jesteś. Zamiast ocen, pouczeń, dobrych rad warto w negocjacjach mówić o sobie, o swoich potrzebach i uczuciach. Kiedy do męża, który zostawił skarpetki na środku pokoju, powiesz: jesteś bałaganiarzem i powinieneś się zmienić, masz wielkie szanse na spowodowanie gwałtownej kłótni. Mówiąc: kiedy zostawiasz brudne skarpetki na środku pokoju, mam wrażenie, że nie liczysz się z moją pracą, proszę nie rób tego, zwiększasz szanse na załatwienie tej ważnej dla ciebie sprawy. Jeśli nawet efekt nie będzie natychmiastowy, to unikniecie awantury.

Nie uogólniaj

Jak skończy się miła rodzinna pogawędka, kiedy ktoś powie: ty zawsze myślisz tylko o sobie, ty nigdy się ze mną nie liczysz?

Ja My Oni „Jak kochać i być kochanym" (90155) z dnia 27.05.2009; Poradnik psychologiczny; s. 32
Reklama