Archiwum Polityki

Mea pulpa, czyli kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego

• Najpierw capnęli Weronikę M.P., potem Romana P., następnie Weronikę R. wywalono z „Tańca z gwiazdami”. Autorytety padają jak muchy. Do tego tygla ze strasznościami dołożyła się Agnieszka Holland. W TVN reżyserka wyznała, że pierwszy raz do kina porno poszła wraz z… Krzysztofem Kieślowskim. Mało tego, usiadła w pierwszym rzędzie i z radości gwizdała na palcach. Tego to chyba nawet Zanussi nie przebije.

• Środowisko filmowe, podobnie jak cały kraj, podzieliło się na dwa ostro pyskujące obozy. Jedni są za pierdlem dla reżysera, inni za tym, że talent i lista nagród to prestiżowe zwolnienie od beknięcia za penetracje nieletnich. W biografii Romana Polańskiego, autorstwa Christophera Sandforda, autor odkrywa, że ulubionym pytaniem, które uwielbiał zadawać dziewczynom mały Romek, było: „dymasz się?”. To literackie odkrycie powinno zabrzmieć dla rodziców mniej więcej tak. Wysyłasz dziecko do szkoły. Sprawdź, czy w okolicy nie mieszka jakiś laureat Oscara.

• Na te słowa czekaliśmy od miesięcy. Rangą i znaczeniem można je porównać do równie ważnych – „Habemus papam” czy „Houston, mamy problem”. Iga Wyrwał, seksbomba na emigracji, wyznała w TVN, że – cytujemy – „mam cellulit”. Damska część kraju odetchnęła z ulgą i się uśmiechnęła. Jakby ktoś wyrwał bolący ząb.

• W pięćdziesiątą rocznicę napisania epokowego hitu o problemie wody na pustyni, zatytułowanego przewrotnie „Nie ma wody na pustyni”, wokalistka grupy Bajm Beata Kozidrak postanowiła przestudiować dogłębnie powyższe zagadnienie. W tym celu zakupiła dom w RPA, która na co dzień znajduje się w Afryce. „Pomysł z domem w RPA skojarzyliśmy sobie z mistrzostwami świata w piłce nożnej – tłumaczy małżonek gwiazdy.

Polityka 41.2009 (2726) z dnia 10.10.2009; Kultura; s. 73
Reklama