Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Podpisaliśmy kontrakty warte 3,5 mld dol.
Aleksander Żukow

wicepremier Federacji Rosyjskiej
Podczas wizyty Putina w Pekinie firmy z obu krajów podpisały intratne kontrakty. Spotkanie zbiegło się z wizytą Hillary Clinton w Rosji. Ale ocieplenie na linii Moskwa–Pekin to nie tylko pokazywanie Waszyngtonowi, że świat jest coraz bardziej wielobiegunowy. To również czysty pragmatyzm: chcąc zrównoważyć rynek europejski, Rosja musi aktywnie działać na Wschodzie, a Chiny potrzebują źródeł energii.

 

Kończymy naszą misję w Afganistanie.
Toszimi Kitazawa


japoński minister obrony
Rządząca Japonią od miesiąca Partia Demokratyczna (PD) dopięła swego. Minister obrony ogłosił, że nie przedłuży kończącego się w styczniu mandatu okrętów, które od ośmiu lat zaopatrują w paliwo wojska koalicji. Ale Japonia chce nadal budować drogi i szkolić afgańskich policjantów. Dokładny plan zaangażowania przedstawi podczas listopadowej wizyty prezydenta Obamy. Jeszcze w kampanii wyborczej PD obiecywała, że uniezależni politykę zagraniczną Japonii od USA, a stosunki między oboma państwami będą bardziej partnerskie. Czyżby to był pierwszy krok?

 

Zdecydowaliśmy się na udział w dokumencie, ponieważ Jones potrzebował pieniędzy. Wkrótce urodzi mu się dziecko, więc zrobiło nam się go żal.
John Cleese


jeden z komików grupy Monty Python
„Latający cyrk Monty Pythona” kończy 40 lat. Na serialu wychowały się kolejne pokolenia. Głupie kroki, zabijanie śmiechem czy skecz o martwej papudze nie przestają rozśmieszać. Z okazji rocznicy nakręcono sześciogodzinny dokument poświęcony grupie komików.

Polityka 43.2009 (2728) z dnia 24.10.2009; Świat; s. 74
Reklama