Archiwum Polityki

Nominacje. Muzyka poważna

Po raz pierwszy zdarza się nam, że ta sama osoba zdobywa nominację do Paszportu „Polityki” w dwóch dziedzinach: teatrze (POLITYKA 48) i muzyce. Muzyczna nominacja dla Barbary Wysockiej ledwie parę tygodni po jej istotnie znakomitym debiucie w Operze Narodowej jest wyrazem tęsknoty środowiska za kimś, kto w dziedzinie reżyserii operowej wreszcie powie coś sensownego i kompetentnego (a Wysocka, będąca muzykiem z wykształcenia, ma do tego predyspozycje). Zmęczyły nas już eksperymenty „barbarzyńców w ogrodzie” i czekamy na prawdziwą sztukę, na dowód, że opera nie musi być reanimowana na oślep, bo po prostu nadal żyje.

Z wyłonieniem pozostałych kandydatur były pewne kłopoty. Nasi znakomici muzycy odnoszą sukcesy w kraju i za granicą i trudno czasem ocenić, czyj sukces jest większy, wyłączywszy tak oczywiste kariery jak (pojawiających się i w tym roku) Aleksandry Kurzak czy Mariusza Kwietnia. Znaleźli się też wśród zgłaszanych nasi znajomi z poprzednich lat, którzy pokonują kolejne etapy kariery, jak flecista Łukasz Długosz, który od jesieni mieszka w Stanach Zjednoczonych, czy gitarzysta Łukasz Kuropaczewski, kursujący między Polską a USA. Inny zgłoszony, skrzypek Rafał Zambrzycki-Payne, jest koncertmistrzem niemieckiego Ensemble Modern, jednego z najlepszych zespołów muzyki współczesnej. Cieszą też kolejne sukcesy nominowanych tegorocznych, których nazwiska pojawiły się i w zeszłym roku: Krzysztofa Urbańskiego i Marcina Zdunika.

Dorota Szwarcman

Nominowani:

Krzysztof Urbański


Urodził się w 1982 r. w Pabianicach. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2007 r. wygrał międzynarodowy konkurs dyrygencki festiwalu Praska Wiosna. Był dyrygentem-asystentem w Filharmonii Narodowej.

Polityka 49.2009 (2734) z dnia 05.12.2009; Kultura; s. 50
Reklama