Archiwum Polityki

Karlowa Bania

Czego nie dało się zrobić czołgami, udało się załatwić diengami. W Karlowych Warach współpraca rosyjsko-czeska odbywa się harmonijnie w myśl zasady: hotele nasze, posady wasze.

Czesi, których mieszkania wykupiłem, to znaczy wykupiła moja żona, bo ja nie posiadam majątku, są mi bardzo wdzięczni. Dzięki mnie nie muszą mieszkać w zatłoczonym centrum, tylko spokojnie żyć za moje pieniądze na obrzeżach – zapewnia Alexej Ruzejnikov (pisownia zgodna z wizytówką) i nie może dalej mówić, bo znów dzwonią do niego w sprawie kawioru. Z balkonu jednego z jego mieszkań przy ulicy Zahradni 31 widać hotel Thermal w całej okazałości. Żelbetowo-szklany klocek, z przyklejoną salą konferencyjną w kształcie ślimaka, to szczyt możliwości czechosłowacko-sowieckiej architektury. Obecnie jest podobno ostatnim bastionem czeskiego hotelarstwa w Karlowych Warach. Mieście, które reklamowane jest jako kurort stu hoteli. Pozostałe hotele są już w obcych, najczęściej powiązanych z rosyjskim kapitałem, rękach.

Na Zahradni 31 też toczy się mała narodowo-ekonomiczna potyczka. – Wykupuję tę kamienicę od siedmiu lat. Nie należy do mnie, o przepraszam, do mojej żony, jeszcze tylko lokal na parterze i trzecim piętrze. Ale to kwestia czasu. No i oczywiście pieniędzy – zapewnia Ruzejnikov. Jego plany są ambitne. Ponad 10-metrowa skała, która wznosi się na tyłach budynku, ma zostać rozkruszona, by wydłużony parter i piwnica mogły stanowić zaplecze dla luksusowej restauracji. Na górze zaś znajdować się będą luksusowe apartamenty. Dwa ze starych mieszkań dostały już luksusową szatę. Wchodzi się do nich po luksusowym gresie, który zastąpił stare kafelki w secesyjne kwiaty. Nowy, modny gres ma wysoką odporność na ścieralność i jeszcze wyższy połysk, co z dumą podkreśla Alexej. Zgodnie z poczuciem harmonii jego żony, ściany pomalowano na pastelowe kolory, które dobrze komponują się z porcelanowymi żyrandolami, ręcznie malowanymi w różowo-złote motywy kwiatowe.

Polityka 49.2009 (2734) z dnia 05.12.2009; Na własne oczy; s. 108
Reklama