Archiwum Polityki

Nominacje. Muzyka popularna

Nowe wraca!

No i mamy niespodziankę. W zeszłym roku wśród nominowanych znalazł się zespół Pustki i Łukasz Rostkowski, czyli L.U.C. W tym roku obok Gaby Kulki nominowane są Pustki i L.U.C. Taka powtórka jeszcze się w historii Paszportów „Polityki” nie zdarzyła. W ciągu ostatnich lat nasza muzyka popularna była migotliwa niczym teledysk. Stare broniło się przed nowym, rock nie chciał oddać pola hip-hopowi, nowy jazz konkurował z różnymi odmianami muzyki klubowej, etno zaś mieszało się z popem. Dziś także artyści dobrze znani ani myślą abdykować (świetny najnowszy album Heya czy zaskakujący romans Agnieszki Chylińskiej z klimatami dyskoteki).

Ale na pierwszy plan wychodzą trzydziestolatki, a nawet jeszcze młodsi. Gaba Kulka, która wydała w tym roku aż dwie płyty, to artystka bez jakichkolwiek kompleksów wobec muzyki zachodniej. Podobnie Pustki, L.U.C., a spoza nominowanych Pablopavo, Biff, Dick4Dick, Hatifnats czy Macio Moretti. Wszyscy wymienieni proponują nową, nieosłuchaną jeszcze estetykę muzyczną. Warto zwrócić uwagę, że cała ta nowa fala estradowa wykazuje się rzadką u nas konsekwencją i pracowitością. Dwie entuzjastycznie przyjmowane płyty rok po roku albo dwa albumy w jednym roku to wyczyny dawno na polskiej scenie niespotykane. Interesujące są też eksploracje przeszłości (L.U.C.) i buszowanie po arcydziełach polskiej poezji (Pustki). Krótko mówiąc – nie jest źle. Mirosław Pęczak

Nominowani:

Gaba (Gabriela) Kulka


Urodziła się w 1979 r. w Warszawie. Pianistka, wokalistka, autorka tekstów. Pochodzi z muzycznej rodziny – ojciec Gaby Konstanty Kulka jest wybitnym skrzypkiem. Pierwszą płytę „Between Miss Scylla And A Hard Place” wydała domowym sposobem w 2003 r.

Polityka 50.2009 (2735) z dnia 12.12.2009; Kultura; s. 52
Reklama