Archiwum Polityki

Becikowe od ginekologa

Nowe zasady przyznawania becikowego okazują się najbardziej kontrowersyjnym przepisem roku i można mieć uzasadnione obawy, że pod naciskiem rozsierdzonych matek, Urzędu Rzecznika Praw Dziecka i mediów, Ministerstwo Pracy zrezygnuje z wprowadzonych zmian. W ten sposób pozbawimy się narzędzia społecznego, które motywuje mniej zainteresowane swoim zdrowiem kobiety do kontroli lekarskiej.

Oto trzy miesiące temu weszła w życie, zapowiadana od roku, zasada, że ustawowe 1000 zł becikowego dostaną tylko kobiety, które przed 10 tygodniem ciąży znalazły się pod opieką ginekologa. Wizyta w pierwszym trymestrze jest istotna ze względu na szansę wczesnego zdiagnozowania wad dziecka. Dla wielu kobiet ma ogromne znaczenie edukacyjne: często po raz pierwszy dowiadują się, jak o siebie zadbać. Po wizycie w każdym trymestrze lekarz wydaje odpowiednie zaświadczenie, z którym kobieta po urodzeniu dziecka może się zgłosić w urzędzie gminy i dostać becikowe.

Już w listopadzie zaczęły się schody. Najpierw urzędnicy nie mogli się zdecydować, czy przepis dotyczy kobiet, które przed 1 listopada przekroczyły 10 tydzień ciąży, czy także tych, które po tym terminie urodziły. Zaczęły się awantury w urzędach.

W mediach pojawiły się sugestie, że kobieta może nie wiedzieć, że jest w ciąży, aż do połowy jej trwania. Trudno oprzeć się sugestii, że artykuły takie pisane były męską ręką.

Na końcu do rzecznika praw dziecka zaczęły napływać skargi, że w niektórych rejonach kraju, mimo najlepszych chęci, do ginekologa czeka się w dwumiesięcznej kolejce. Powyższe argumenty sprawiły, że Ministerstwo Zdrowia rozważa wycofanie spornego przepisu. Jeśli się zdecyduje, zrobi kolejny krok do tyłu.

Ta dwustronna umowa między państwem i obywatelem to był mały krok we właściwą stronę.

Polityka 5.2010 (2741) z dnia 30.01.2010; Flesz. Ludzie i wydarzenia; s. 8
Reklama