Archiwum Polityki

Głosy i glosy

Społeczeństwa żyją dzięki równowadze.
Nouriel Roubini

amerykański ekonomista
Kryzys gospodarczy w Grecji ujawnia koniec pewnej epoki i pokazuje, że zarówno Grecy jak i Portugalczycy czy Hiszpanie żyli do tej pory ponad stan. Łatwo dostępne kredyty zapewniały im ziemskie dobrodziejstwa, a ukrywały ubóstwo i narastające trudności. Dziś styl oparty na nieograniczonych kredytach przestaje mieć rację bytu. Ludzie żyją oszczędniej, ale nadal trudno jest im zrozumieć, że powrotu do starych czasów po prostu już nie będzie.

 

Zostawcie Arizonę, przyjeżdżajcie do Nowego Jorku.
Michael Bloomberg

burmistrz Nowego Jorku
Bloomberg żartuje, że ustawa antyimigracyjna odstraszy od Arizony wszystkich turystów. Każdy, kto będzie chciał zobaczyć Wielki Kanion Kolorado, pięć razy się zastanowi, czy ryzykować spotkanie z tamtejszą policją. Nowe przepisy pozwalają policji w Arizonie aresztować każdego, kto nie jest w stanie udokumentować legalnego pobytu w USA. Ustawa nie tylko wpływa negatywnie na wizerunek Stanów Zjednoczonych, ale też rozregulowuje lokalną gospodarkę. Zdaniem burmistrza, zamiast nieudolnych wysiłków podejmowanych przez stany, potrzebne jest przyjęcie przez Waszyngton kompleksowej reformy imigracyjnej. Święta racja.

 

Niektórzy sugerują, że polityk powinien być liderem i wskazywać drogę. Według mnie, zawsze warto sprawdzić, co myśli naród.
Audronius Ažubalis

litewski minister spraw zagranicznych
Miesiąc temu litewski parlament odrzucił rządowy projekt ustawy o pisowni nazwisk, który m.in. zezwalał litewskim Polakom na zgodny z polskimi zasadami językowymi zapis nazwiska w litewskich paszportach. Sprawa, która ciągnie się od lat, teraz utknęła w martwym punkcie.

Polityka 20.2010 (2756) z dnia 15.05.2010; Świat; s. 84
Reklama