Archiwum Polityki

Burza w ogrodach

Gwałtowna nawałnica uniemożliwiła przeprowadzenie dwóch z czterech koncertów na Letnich Ogrodach POLITYKI w Elblągu. Mimo to pozytywnych wrażeń było mnóstwo.
W piątek, 11 czerwca, miał zagrać zespół Dick4Dick oraz Muniek Staszczyk ze swoim solowym repertuarem. Trzy godziny przed koncertem rozpętała się nad Elblągiem burza, która zdewastowała scenę na zapleczu Biblioteki Elbląskiej. Koncerty Dick4Dick, Muńka, a także sobotni występ zespołu Andy i L.U.C’a zostały przeniesione na wrzesień. Główny organizator imprezy dyrektor Biblioteki Jacek Nowiński zawsze żartuje, że burze i deszcze są stałym elementem Ogrodów, ale tym razem obraz zniszczeń odbierał ochotę do jakichkolwiek żartów.

Tegoroczna, siódma już z kolei, edycja Letnich Ogrodów POLITYKI, mimo bolesnego uszczerbku w ofercie muzycznej, z pewnością nie była stracona czy nieudana. Działo się sporo, nie tylko na plenerowej scenie, ale też w salach Biblioteki, gdzie odbywały się dyskusje panelowe i wystawy.

Ogrodowe dyskusje zainaugurowała poprowadzona przez redaktora naczelnego POLITYKI Jerzego Baczyńskiego debata „NIEbezpieczeństwo energetyczne” z udziałem prezesa Grupy Lotos Pawła Olechnowicza i ekonomisty prof. Witolda Orłowskiego. Red. Baczyński przypomniał, że kwestia bezpieczeństwa energetycznego powinna być jednym z głównych wątków kampanii wyborczej, ale nie jest, bo politycy schowali się za bezpieczne frazesy. Według prof. Orłowskiego, samo pojęcie bezpieczeństwa energetycznego definiowane jest trojako: politycznie, ekonomicznie i psychologicznie. Nie należy jednak popadać w histerię, trzeba za to uświadomić sobie, że bezpieczeństwo energetyczne po prostu kosztuje. Prezes Olechnowicz podkreślał, że polska polityka wygenerowała układ „negatywnej współpracy” z Rosją, co nie przyniosło żadnych pozytywnych skutków dla Polski, a politycy wciąż zmieniają strategię energetyczną. Wszyscy dyskutanci zgodzili się, że wymachiwanie flagami nie zastąpi koniecznej w tych sprawach pragmatyki, a przypadek kupionej przez Orlen rafinerii w Możejkach pokazuje – jak ujął to prof.

Polityka 25.2010 (2761) z dnia 19.06.2010; Ludzie i obyczaje; s. 94
Reklama