Archiwum Polityki

Obywatel gej

Na EuroPride, pierwszą homoparadę w Europie Wschodniej, przyjechało 10 tys. uczestników z całego świata. Chcieli wesprzeć gejów w Polsce i byłych demoludach. I ciekawie spędzić czas w homofobicznym, bo taki mieli obraz, kraju.
Platformy dojeżdżają powoli do placu Bankowego. Tu jest punkt zbiorczy. Na chodniku czeka już duża grupa zdecydowanych. Z wyglądu geje, ale mówi się na mojej platformie – że anarchiści, może faszyści.

Policja robi z własnych ciał gęsty mur odgradzający. Oni krzyczą, ale muzyka z platform rozrywa uszy, nie mają szans. Pada kilka jajek. Na platformę grupy Projekt: Polska leci petarda. Igor Ostrowski, wiceszef Projektu, uspokajał, ba, zaręczał Dustinowi Lance Blackowi, że nic mu w Warszawie nie grozi, Dustin już przestał się obawiać i nagle – petarda, na szczęście nieszkodliwa. Dustin jest scenarzystą filmu „Obywatel Milk” o sławnym liderze ruchu gejowskiego w USA, dostał za to Oscara. Mówi, jak ważne jest odkrywanie biografii znanych gejów i lesbijek utajonych w historii i kulturze.

Polityka 30.2010 (2766) z dnia 24.07.2010; Temat tygodnia; s. 10
Reklama