Janina Paradowska
Galerie

Murale w Chajul - galeria

28 sierpnia 2012
Gra w kości jest popularna wsród miejscowych dzieci, szczególnie w częste tutaj pochmurne i deszczowe dni. Gra w kości jest popularna wsród miejscowych dzieci, szczególnie w częste tutaj pochmurne i deszczowe dni. Robert Słaboński / Polityka
Codziennie rano rodzina don Lucasa, potomka Majów z plemienia Ixil, budzi się witana spojrzeniami postaci z kilkusetletnich fresków. Może je wkrótce bezpowrotnie utracić, a nie stać jej na ratowanie malowideł. Niezwykłe freski i codzienne życie tubylców uchwycił w obiektywie Robert Słaboński.
Don Lucas (pierwszy z lewej) ze szwagierką i rodzicami. Za nimi odkryty przez niego XVII-wieczny mural.Robert Słaboński/Polityka Don Lucas (pierwszy z lewej) ze szwagierką i rodzicami. Za nimi odkryty przez niego XVII-wieczny mural.
W przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni w Chajul ubierają się nowocześnie, jednak żaden nie pokaże się na ulicy bez słomkowego sombrero...Robert Słaboński/Polityka W przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni w Chajul ubierają się nowocześnie, jednak żaden nie pokaże się na ulicy bez słomkowego sombrero...
Fragment głównej części fresku przedstawiającego składanie ofiary.Robert Słaboński/Polityka Fragment głównej części fresku przedstawiającego składanie ofiary.
Kobiety z plemienia Ixil przygotowują tradycyjną ucztę: czarną fasolę, jajka na twardo i zawinięte w liście bananowca tamale, czyli kluski z kaszki kukurydzianej.Robert Słaboński/Polityka Kobiety z plemienia Ixil przygotowują tradycyjną ucztę: czarną fasolę, jajka na twardo i zawinięte w liście bananowca tamale, czyli kluski z kaszki kukurydzianej.
Maria, żona don Lucasa, i jedna z jego córek w głównej izbie ich domu. Pogańska scena malowidła ściennego sąsiaduje tu z symbolami zwycięskiej religii chrześcijańskiej.Robert Słaboński/Polityka Maria, żona don Lucasa, i jedna z jego córek w głównej izbie ich domu. Pogańska scena malowidła ściennego sąsiaduje tu z symbolami zwycięskiej religii chrześcijańskiej.
Stara maszyna Singera prezentuje się całkiem nowocześnie na tle XVII-wiecznych drewnianych drzwi i pochodzącego z tego samego okresu fresku.Robert Słaboński/Polityka Stara maszyna Singera prezentuje się całkiem nowocześnie na tle XVII-wiecznych drewnianych drzwi i pochodzącego z tego samego okresu fresku.
Ixilskie matki mając na uwadze przede wszystkim dobro dzieci, bez skrępowania karmią niemowlaki w miejscach publicznych.Robert Słaboński/Polityka Ixilskie matki mając na uwadze przede wszystkim dobro dzieci, bez skrępowania karmią niemowlaki w miejscach publicznych.
Chajul - jedno z 3 głównych miast Indian z plemienia Ixil-potomków Majów-ulokowane w górach często spowite jest mgłami i nawiedzane deszczami.Robert Słaboński/Polityka Chajul - jedno z 3 głównych miast Indian z plemienia Ixil-potomków Majów-ulokowane w górach często spowite jest mgłami i nawiedzane deszczami.
Mężczyźni w zazwyczaj pozbawionych okien izbach, oczekują na posiłek przygotowywany przez kobiety.Robert Słaboński/Polityka Mężczyźni w zazwyczaj pozbawionych okien izbach, oczekują na posiłek przygotowywany przez kobiety.
Ziemie Indian Ixil położone w pięknych, lecz trudno dostępnych górach Gwatemali, utrudniały hiszpańskim władzom egzekwowanie obowiązujących praw...Robert Słaboński/Polityka Ziemie Indian Ixil położone w pięknych, lecz trudno dostępnych górach Gwatemali, utrudniały hiszpańskim władzom egzekwowanie obowiązujących praw...
Popularne wsród chajulskich kobiet tkactwo technologicznie jest niemal identyczne jak u starożytnych Majów.Robert Słaboński/Polityka Popularne wsród chajulskich kobiet tkactwo technologicznie jest niemal identyczne jak u starożytnych Majów.
Wracający do domu chłopiec z dumą i namaszczeniem odprowadza konia powierzonego mu przez ojca po zakończeniu pracy.Robert Słaboński/Polityka Wracający do domu chłopiec z dumą i namaszczeniem odprowadza konia powierzonego mu przez ojca po zakończeniu pracy.
Po uroczystości zaślubin w kościele, dzieci zwyczajowo posypują kwiatami drogę pod stopami nowożeńcow.Robert Słaboński/Polityka Po uroczystości zaślubin w kościele, dzieci zwyczajowo posypują kwiatami drogę pod stopami nowożeńcow.
Wielu mieszkańców żyje ze sprzedaży wlasnoręcznie wykonanych ubrań i ozdób.Robert Słaboński/Polityka Wielu mieszkańców żyje ze sprzedaży wlasnoręcznie wykonanych ubrań i ozdób.
Wszystkie dziewczynki od urodzenia przyzwyczajane są do noszenia tradycyjnych strojów.Robert Słaboński/Polityka Wszystkie dziewczynki od urodzenia przyzwyczajane są do noszenia tradycyjnych strojów.
Mieszkańcy Chajul prowadzą proste życie, maksymalnie wykorzystują dostępne dobra naturalne.Robert Słaboński/Polityka Mieszkańcy Chajul prowadzą proste życie, maksymalnie wykorzystują dostępne dobra naturalne.
Prostym chajulskim domom uroku i lekkości dodają podcienia wspierane na drewnianych, rzeźbionych kolumnach.Robert Słaboński/Polityka Prostym chajulskim domom uroku i lekkości dodają podcienia wspierane na drewnianych, rzeźbionych kolumnach.
W nielicznych wolnych chwilach Chajulanki chętnie przypatrują się życiu toczącemu się na ulicy.Robert Słaboński/Polityka W nielicznych wolnych chwilach Chajulanki chętnie przypatrują się życiu toczącemu się na ulicy.
Główna ulica w Chajul, jak zawsze pełna dzieci.Robert Słaboński/Polityka Główna ulica w Chajul, jak zawsze pełna dzieci.
Janina Paradowska

Więcej na ten temat
  • Freski Majów na ścianach gwatemalskich domów

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Pulsar
  • Dwutygodnik Forum
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.