Janina Paradowska
Galerie

45. rocznica zamachu na izraelskich sportowców w Monachium

5 września 2012
Terroryści zaatakowali nad ranem, zaskakując izraelskich zawodników we śnie. Terroryści zaatakowali nad ranem, zaskakując izraelskich zawodników we śnie. CSU Archives / Everett Collection / Forum
Nad ranem 5 września 1972 r. ośmiu ubranych w sportowe stroje terrorystów z palestyńskiej organizacji Czarny Wrzesień bez większych przeszkód weszło na teren wioski olimpijskiej w Monachium. Terroryści skierowali się wprost do budynku, w którym zakwaterowani byli izraelscy sportowcy. Części zawodnikom i trenerom udało się uciec, ale zamachowcy wzięli 11 zakładników (w pierwszej kolejności zabili trenera zapaśników Mosze Weinberga i ciężarowca Josefa Romano, którzy próbowali walczyć z terrorystami). Wśród pozostałych zakładników byli David Mark Berger, Ze'ev Friedman, Josef Gutfreund, Eliezer Halfin, Andre Spitzer, Amitzur Shapira, Kehat Szorr, Mark Slavin i Yakov Springer.

Zamachowcy żądali uwolnienia 234 więźniów z izraelskich więzień i słynnych niemieckich terrorystów Andreasa Baadera i Ulrike Meinhof z Czerwonych Brygad – Grupy Baader Meinhoff. Izrael odmówił wszelkich negocjacji. Ostatecznie napastnicy zmienili żądanie (na które przystali niemieccy negocjatorzy), by pozwolono im opuścić Niemcy.

Przeprowadzoną akcję odbicia zakładników na lotnisku w bazie NATO w Fürstenfeldbruck uważa się za wielką porażkę niemieckich służb (Niemcy nie zgodzili się na udział izraelskich komandosów, a sami nie mieli jednostki specjalnej, której mogliby użyć w takiej sytuacji, wozy opancerzone przybyły na miejsce za późno, pięciu snajperów, których było w ogóle za mało, nie miało środków łączności ani odpowiedniego sprzętu). W wyniku strzelaniny, jaka wywiązała się między terrorystami a snajperami, zabito pięciu zamachowców, trzech aresztowano, zginął jeden policjant. Napastnicy zabili też wszystkich pozostałych dziewięciu zakładników, którzy w jednym z helikopterów czekali na płycie lotniska.

Izraelską odpowiedzią na zamach była przeprowadzana przez Mossad operacja Gniew Boży, której celem było wyeliminowanie osób odpowiedzialnych za tę masakrę. Operację tę zakończyło zabicie w 1979 r. Ali Hassana Salemeha, jednego z organizatorów zamachu.
Izraelscy sportowcy Zeev Friedman, David Berger, Josef Romano na miesiąc przed igrzyskami w Monachium. Wszyscy zginęli. Trenerowi Tuvii Sokolovskiemu (na fot. pierwszy z prawej) udało się uciec z rąk terrorystów.CSU Archives/Everett Collection/Forum Izraelscy sportowcy Zeev Friedman, David Berger, Josef Romano na miesiąc przed igrzyskami w Monachium. Wszyscy zginęli. Trenerowi Tuvii Sokolovskiemu (na fot. pierwszy z prawej) udało się uciec z rąk terrorystów.
Negocjacje z terrorystami prowadził minister spraw wewnętrznych Hans-Dietrich Genscher (drugi z lewej) i szef monachijskiej policji Manfred Schreiber.Bettmann/Corbis Negocjacje z terrorystami prowadził minister spraw wewnętrznych Hans-Dietrich Genscher (drugi z lewej) i szef monachijskiej policji Manfred Schreiber.
Negocjacje z napastnikiem prowadzono też na niższym szczeblu. Na fot. Latif Afif (Issa) rozmawia z policjantką.CSU Archives/Everett Collection/Forum Negocjacje z napastnikiem prowadzono też na niższym szczeblu. Na fot. Latif Afif (Issa) rozmawia z policjantką.
Pokój, w którym rozegrała się tragedia.CSU Archives / Everett Collection/Forum Pokój, w którym rozegrała się tragedia.
Każdy krok niemieckiej policji relacjonowały stacje telewizyjne. Było to również źródłem informacji dla samych zamachowców.CSU Archives / Everett Collection/Forum Każdy krok niemieckiej policji relacjonowały stacje telewizyjne. Było to również źródłem informacji dla samych zamachowców.
Odpowiedź niemieckich służb okazała niewystarczająca.Everet Collection/Forum Odpowiedź niemieckich służb okazała niewystarczająca.
Niemcy nie zgodzili się na udział w odbiciu zakładników izraelskich agentów specjalnych. Okazało się to błędem.Everet Collection/Forum Niemcy nie zgodzili się na udział w odbiciu zakładników izraelskich agentów specjalnych. Okazało się to błędem.
W wyniku strzelaniny i odpalenia ręcznych granatów przez zamachowców zginęli wszyscy zakładnicy.East News W wyniku strzelaniny i odpalenia ręcznych granatów przez zamachowców zginęli wszyscy zakładnicy.
W ceremonii żałobnej na stadionie w Monachium uczestniczyło 80 tys. widzów i 3 tys. zawodników. Na fot. pierwszy z prawej trener Sokolovski.Rue des Archives/Forum W ceremonii żałobnej na stadionie w Monachium uczestniczyło 80 tys. widzów i 3 tys. zawodników. Na fot. pierwszy z prawej trener Sokolovski.
Organizatorzy Komitetu Olimpijskiego nie ugięli się przed demonstrantami i igrzysk nie zamknięto. Z dalszych rozgrywek wycofali się jednak zawodnicy Izraela, a także Filipin i Algierii.Rue des Archives/Forum Organizatorzy Komitetu Olimpijskiego nie ugięli się przed demonstrantami i igrzysk nie zamknięto. Z dalszych rozgrywek wycofali się jednak zawodnicy Izraela, a także Filipin i Algierii.
Masakra odcisnęła piętno na stosunkach izraelsko-palestyńskich. Ówczesna premier Izraela Golda Meir działała nie tylko oficjalnymi kanałami. Służby kierowanego przez nią państwa wytropiły i zabiły odpowiedzialnych za zamach w Monachium.UPPA/Photoshot/PAP Masakra odcisnęła piętno na stosunkach izraelsko-palestyńskich. Ówczesna premier Izraela Golda Meir działała nie tylko oficjalnymi kanałami. Służby kierowanego przez nią państwa wytropiły i zabiły odpowiedzialnych za zamach w Monachium.
  • Igrzyska Olimpijskie w Monachium 1972
  • terroryzm
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Prenumerata Inpost Subskrypcja
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

wydanie polityka
wydanie polityka
wydanie specjalne
wydanie specjalne
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar wiedza i życie
wydanie pulsar wiedza i życie
  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla subskrybentów
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy
  • Ustawienia cookie

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Aplikacja dla zabieganych z newsami ze świata nauki, technologii i kultury.
  • Pulsar
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.