POLITYKA
Prenumerata cyfrowa
Zaloguj
Moja półka
POLITYKA

POLITYKA
Prenumerata
Zaloguj
Janina Paradowska
Galerie

45. rocznica zamachu na izraelskich sportowców w Monachium

5 września 2012
Terroryści zaatakowali nad ranem, zaskakując izraelskich zawodników we śnie. Terroryści zaatakowali nad ranem, zaskakując izraelskich zawodników we śnie. CSU Archives / Everett Collection / Forum
Nad ranem 5 września 1972 r. ośmiu ubranych w sportowe stroje terrorystów z palestyńskiej organizacji Czarny Wrzesień bez większych przeszkód weszło na teren wioski olimpijskiej w Monachium. Terroryści skierowali się wprost do budynku, w którym zakwaterowani byli izraelscy sportowcy. Części zawodnikom i trenerom udało się uciec, ale zamachowcy wzięli 11 zakładników (w pierwszej kolejności zabili trenera zapaśników Mosze Weinberga i ciężarowca Josefa Romano, którzy próbowali walczyć z terrorystami). Wśród pozostałych zakładników byli David Mark Berger, Ze'ev Friedman, Josef Gutfreund, Eliezer Halfin, Andre Spitzer, Amitzur Shapira, Kehat Szorr, Mark Slavin i Yakov Springer.

Zamachowcy żądali uwolnienia 234 więźniów z izraelskich więzień i słynnych niemieckich terrorystów Andreasa Baadera i Ulrike Meinhof z Czerwonych Brygad – Grupy Baader Meinhoff. Izrael odmówił wszelkich negocjacji. Ostatecznie napastnicy zmienili żądanie (na które przystali niemieccy negocjatorzy), by pozwolono im opuścić Niemcy.

Przeprowadzoną akcję odbicia zakładników na lotnisku w bazie NATO w Fürstenfeldbruck uważa się za wielką porażkę niemieckich służb (Niemcy nie zgodzili się na udział izraelskich komandosów, a sami nie mieli jednostki specjalnej, której mogliby użyć w takiej sytuacji, wozy opancerzone przybyły na miejsce za późno, pięciu snajperów, których było w ogóle za mało, nie miało środków łączności ani odpowiedniego sprzętu). W wyniku strzelaniny, jaka wywiązała się między terrorystami a snajperami, zabito pięciu zamachowców, trzech aresztowano, zginął jeden policjant. Napastnicy zabili też wszystkich pozostałych dziewięciu zakładników, którzy w jednym z helikopterów czekali na płycie lotniska.

Izraelską odpowiedzią na zamach była przeprowadzana przez Mossad operacja Gniew Boży, której celem było wyeliminowanie osób odpowiedzialnych za tę masakrę. Operację tę zakończyło zabicie w 1979 r. Ali Hassana Salemeha, jednego z organizatorów zamachu.
Izraelscy sportowcy Zeev Friedman, David Berger, Josef Romano na miesiąc przed igrzyskami w Monachium. Wszyscy zginęli. Trenerowi Tuvii Sokolovskiemu (na fot. pierwszy z prawej) udało się uciec z rąk terrorystów.CSU Archives/Everett Collection/Forum Izraelscy sportowcy Zeev Friedman, David Berger, Josef Romano na miesiąc przed igrzyskami w Monachium. Wszyscy zginęli. Trenerowi Tuvii Sokolovskiemu (na fot. pierwszy z prawej) udało się uciec z rąk terrorystów.
Negocjacje z terrorystami prowadził minister spraw wewnętrznych Hans-Dietrich Genscher (drugi z lewej) i szef monachijskiej policji Manfred Schreiber.Bettmann/Corbis Negocjacje z terrorystami prowadził minister spraw wewnętrznych Hans-Dietrich Genscher (drugi z lewej) i szef monachijskiej policji Manfred Schreiber.
Negocjacje z napastnikiem prowadzono też na niższym szczeblu. Na fot. Latif Afif (Issa) rozmawia z policjantką.CSU Archives/Everett Collection/Forum Negocjacje z napastnikiem prowadzono też na niższym szczeblu. Na fot. Latif Afif (Issa) rozmawia z policjantką.
Pokój, w którym rozegrała się tragedia.CSU Archives / Everett Collection/Forum Pokój, w którym rozegrała się tragedia.
Każdy krok niemieckiej policji relacjonowały stacje telewizyjne. Było to również źródłem informacji dla samych zamachowców.CSU Archives / Everett Collection/Forum Każdy krok niemieckiej policji relacjonowały stacje telewizyjne. Było to również źródłem informacji dla samych zamachowców.
Odpowiedź niemieckich służb okazała niewystarczająca.Everet Collection/Forum Odpowiedź niemieckich służb okazała niewystarczająca.
Niemcy nie zgodzili się na udział w odbiciu zakładników izraelskich agentów specjalnych. Okazało się to błędem.Everet Collection/Forum Niemcy nie zgodzili się na udział w odbiciu zakładników izraelskich agentów specjalnych. Okazało się to błędem.
W wyniku strzelaniny i odpalenia ręcznych granatów przez zamachowców zginęli wszyscy zakładnicy.EAST NEWS W wyniku strzelaniny i odpalenia ręcznych granatów przez zamachowców zginęli wszyscy zakładnicy.
W ceremonii żałobnej na stadionie w Monachium uczestniczyło 80 tys. widzów i 3 tys. zawodników. Na fot. pierwszy z prawej trener Sokolovski.Rue des Archives/Forum W ceremonii żałobnej na stadionie w Monachium uczestniczyło 80 tys. widzów i 3 tys. zawodników. Na fot. pierwszy z prawej trener Sokolovski.
Organizatorzy Komitetu Olimpijskiego nie ugięli się przed demonstrantami i igrzysk nie zamknięto. Z dalszych rozgrywek wycofali się jednak zawodnicy Izraela, a także Filipin i Algierii.Rue des Archives/Forum Organizatorzy Komitetu Olimpijskiego nie ugięli się przed demonstrantami i igrzysk nie zamknięto. Z dalszych rozgrywek wycofali się jednak zawodnicy Izraela, a także Filipin i Algierii.
Masakra odcisnęła piętno na stosunkach izraelsko-palestyńskich. Ówczesna premier Izraela Golda Meir działała nie tylko oficjalnymi kanałami. Służby kierowanego przez nią państwa wytropiły i zabiły odpowiedzialnych za zamach w Monachium.UPPA/Photoshot/PAP Masakra odcisnęła piętno na stosunkach izraelsko-palestyńskich. Ówczesna premier Izraela Golda Meir działała nie tylko oficjalnymi kanałami. Służby kierowanego przez nią państwa wytropiły i zabiły odpowiedzialnych za zamach w Monachium.
  • terroryzm
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Dwutygodnik FORUM
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.