Dramatyczną sytuację ludzi na granicy wykorzystuje się cynicznie do budowy politycznego poparcia. Eskalacja bezprawnych działań ma jeden cel: utrzymanie władzy – mówi Bartosz Bolechów, politolog, ekspert od terroryzmu, ekstremów politycznych i religijnych.
Władze francuskie chcą nadać procesowi dużą rangę, zbudować pamięć zbiorową wobec tej traumatycznej strony w historii kraju. Jest też ważny prawny i wychowawczy aspekt postępowania sądowego.
Dla krytyków Ameryki Guantanamo jest symbolem naruszania praw człowieka w walce z terroryzmem islamskim. Ekipa Bidena nie obiecuje jednak go zamknąć, oświadcza tylko, że zamierza „zmniejszyć populację przetrzymywanych”.
Dezercja żołnierza, który od ponad miesiąca ukrywa się we flandryjskich lasach, zbudziła Belgię z pandemicznego letargu. I przypomniała o jej starych problemach.
Okazało się, że zamaskowani mężczyźni bijący pałkami uczestników pokojowej manifestacji to nie kibole, ale funkcjonariusze elitarnej policyjnej jednostki BOA. Kto wydał rozkaz, aby skierować komandosów do walki z kobietami?
Lepiej raczej nie będzie. Kryzys potrwa jeszcze długo, a źródła zagrożeń, które w chaosie pandemii nieco zniknęły nam z oczu, nie przestały w związku z nim istnieć.
W stolicy Somalii doszło do wybuchu samochodu pułapki. Liczba ofiar nie jest dokładnie znana, wiadomo o co najmniej 90 zabitych i dziesiątkach rannych. W większości to dzieci i studenci wracający do szkoły.
„Młody Ahmed”, nagrodzony za reżyserię w Cannes film braci Dardenne o 13-latku uwiedzionym przez dżihad, tropi prawdziwe źródła fanatyzmu religijnego.
To był czarny piątek, ale nie z powodu zakupowego szaleństwa, lecz dwóch nożowników w dwóch europejskich stolicach. Zdarzenie w Londynie zakwalifikowano jako „akt terrorystyczny”, w Hadze „nic nie wskazuje”, by nożownik działał z pobudek terrorystycznych.
Zabicie przez Amerykanów lidera ISIS było nie tylko ważnym wydarzeniem politycznym i wojskowym. Wyeliminowało też jednego z najbardziej poszukiwanych ludzi na świecie. Jednak ci, którzy wciąż chodzą wolni, niewiele mu ustępują.