Janina Paradowska
Galerie

Oktoberfest - no to fiesta!

27 września 2012
Jak one to robią? Bawarskie kelnerki potrafią przynieść na raz do 10 litrowych kufli (do ciężaru piwa trzeba doliczyć ciężar kufla wykonanego z grubego szkła). Jak one to robią? Bawarskie kelnerki potrafią przynieść na raz do 10 litrowych kufli (do ciężaru piwa trzeba doliczyć ciężar kufla wykonanego z grubego szkła). Leigh Harries / Forum
W niedzielę 23 września w Monachium ruszyło największe święto piwa na świecie, które potrwa do 2 października. Jak co roku do stolicy Bawarii ściągają rzesze turystów, by wypić morze piwa i zjeść bawarskie przysmaki.
„O’zapft is!”(odszpuntowana) - burmistrz Bawarii Christian Ude uroczyście otwiera pierwszą beczkę. Przez 19 lat nabył już w tym wprawy. Podczas pierwszego odszpuntowania potrzebował aż 7 uderzeń młotkiem, teraz tylko dwóch.Michael Dalder/Reuters/Forum „O’zapft is!”(odszpuntowana) - burmistrz Bawarii Christian Ude uroczyście otwiera pierwszą beczkę. Przez 19 lat nabył już w tym wprawy. Podczas pierwszego odszpuntowania potrzebował aż 7 uderzeń młotkiem, teraz tylko dwóch.
Do Bawarii ściągają rzesze Niemców i zagranicznych turystów. Mówi się, że  świętuje tu ok. 6 mln smakoszy.jikatu/Flickr CC by SA Do Bawarii ściągają rzesze Niemców i zagranicznych turystów. Mówi się, że świętuje tu ok. 6 mln smakoszy.
Tradycyjny Dirndl, czyli strój składający się z białej bluzki, gorsetu, spódnicy i fartucha króluje na bawarskich ulicach.jikatu/Flickr CC by SA Tradycyjny Dirndl, czyli strój składający się z białej bluzki, gorsetu, spódnicy i fartucha króluje na bawarskich ulicach.
Mężczyźni zadają szyku w Lederhose, czyli krótkich skórzanych spodniach na szelkach.jikatu/Flickr CC by SA Mężczyźni zadają szyku w Lederhose, czyli krótkich skórzanych spodniach na szelkach.
Każdy stara się wyróżnić. Swe początki święto wzięło od urządzonego w 1810 r. z okazji ślubu księcia Ludwika Wittelsbacha, późniejszego króla Bawarii z Teresą von Sachsen-Hildburghausen pikniku konnym pod murami Monachium. Łąka, na której odbył się festynevocateur/Flickr CC by SA Każdy stara się wyróżnić. Swe początki święto wzięło od urządzonego w 1810 r. z okazji ślubu księcia Ludwika Wittelsbacha, późniejszego króla Bawarii z Teresą von Sachsen-Hildburghausen pikniku konnym pod murami Monachium. Łąka, na której odbył się festyn
Przez kilkanaście dni życie koncentruje się w halach na Łąkach Teresy...zoonabar/Flickr CC by SA Przez kilkanaście dni życie koncentruje się w halach na Łąkach Teresy...
... i ulicznych knajpkach.Jan Beckendorf/Flickr CC by SA ... i ulicznych knajpkach.
Króluje oczywiście piwo. Dostępne jest tylko to warzone w bawarskich browarach. Szacuje się, że goście wypijają ok. 7,5 milionów tego trunku.a4gpa/Flickr CC by SA Króluje oczywiście piwo. Dostępne jest tylko to warzone w bawarskich browarach. Szacuje się, że goście wypijają ok. 7,5 milionów tego trunku.
W czasie Oktoberfest wypija się morze piwa. W tym roku kufel piwa kosztuje ponad 9euro.Vitor Pamplona/Flickr CC by 2.0 W czasie Oktoberfest wypija się morze piwa. W tym roku kufel piwa kosztuje ponad 9euro.
Główną przekąską jest tradycjny precel tzw. Brezel.scjody/Flickr CC by SA Główną przekąską jest tradycjny precel tzw. Brezel.
Zjada się też tysiące kiełbasek (słynne niemieckie Bratwurst czy Bockwurst). Sporym wzięciem cieszy się tzw. zmiana popołudniowa (od g. 11 do 16.30) - za cenę 35 euro można zjeść pieczonego kurczaka i wypić dwa litry piwa.jikatu/Flickr CC by SA Zjada się też tysiące kiełbasek (słynne niemieckie Bratwurst czy Bockwurst). Sporym wzięciem cieszy się tzw. zmiana popołudniowa (od g. 11 do 16.30) - za cenę 35 euro można zjeść pieczonego kurczaka i wypić dwa litry piwa.
Czasem trzeba przegryźć coś konkretniejszego. Bywalcy bawarskiej biesiady jadają ok. 600 tysięcy kurczaków i podobną liczbę golonek.andrijbulba/Flickr CC by SA Czasem trzeba przegryźć coś konkretniejszego. Bywalcy bawarskiej biesiady jadają ok. 600 tysięcy kurczaków i podobną liczbę golonek.
Nie ma zabawy bez muzyki. Głośnej muzyki.Vitor Pamplona/Flickr CC by 2.0 Nie ma zabawy bez muzyki. Głośnej muzyki.
Tańczy się gdzie się da. Także na stołach.46137/Flickr CC by 2.0 Tańczy się gdzie się da. Także na stołach.
Zabawa trwa do białego rana.a4gpa/Flickr CC by SA Zabawa trwa do białego rana.
Trzeba mieć humor.jikatu/Flickr CC by SA Trzeba mieć humor.
Na Oktoberfest zarabiają wszyscy.jikatu/Flickr CC by SA Na Oktoberfest zarabiają wszyscy.
Najmłodsze pokolenie uczestniczy w wielkim święcie od najwcześniejszych lat.Vitor Pamplona/Flickr CC by 2.0 Najmłodsze pokolenie uczestniczy w wielkim święcie od najwcześniejszych lat.
Bawarczycy spożywają najwięcej piwa na świecie - każdy z nich wypija średnio 200 litrów.Vitor Pamplona/Flickr CC by 2.0 Bawarczycy spożywają najwięcej piwa na świecie - każdy z nich wypija średnio 200 litrów.
Bawarski zwyczaj przenosi się też poza granice Niemiec. Na fot. Oktoberfest w wersji azjatyckiej.vixyao/Flickr CC by SA Bawarski zwyczaj przenosi się też poza granice Niemiec. Na fot. Oktoberfest w wersji azjatyckiej.
Przyszłoroczne 180. w historii Oktoberfest zaczyna się 21 września.digital cat/Flickr CC by 2.0 Przyszłoroczne 180. w historii Oktoberfest zaczyna się 21 września.
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Pulsar
  • Dwutygodnik Forum
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.