Janina Paradowska
Galerie

Malta - wyspa ostatnich krzyżowców

17 listopada 2012
Maltańczycy są wyjątkowo dumni ze swojej burzliwej historii. Na każdym kroku można natknąć się na pamiątki po bohaterach wielkich kampanii. Na zdjęciu - pomnik ku czci poległych w czasie obrony wyspy w latach 1940-1942. Maltańczycy są wyjątkowo dumni ze swojej burzliwej historii. Na każdym kroku można natknąć się na pamiątki po bohaterach wielkich kampanii. Na zdjęciu - pomnik ku czci poległych w czasie obrony wyspy w latach 1940-1942. Jan M. Długosz / Materiały prywatne
W Zamku Królewskim w Warszawie można obejrzeć wystawę „Wokół maltańskiego krzyża”, a na niej wiele niezwykle ciekawych, pokazywanych po raz pierwszy w Polsce eksponatów (w tym fragment zbroi wielkiego mistrza Jeana de Valette’a). Malta – malownicza wyspa na Morzu Śródziemnym, poza słonecznymi plażami i błękitną, ciepłą wodą, oferuje wiele atrakcji, szczególnie turystom zainteresowanym historią. Proponujemy zatem Państwu małą wycieczkę po urokliwych uliczkach Trzech Miast, wspaniałych maltańskich muzeach i zabytkach architektury.
Ufortyfikowany brzeg półwyspu Sciberras, na którym zbudowano miasto Valletta. Niskie osadzenie kopuły widocznego na zdjęciu kościoła oraz całej zabudowy miało umożliwić prowadzenie ognia z dział ustawionych na murach.Jan M. Długosz/Materiały prywatne Ufortyfikowany brzeg półwyspu Sciberras, na którym zbudowano miasto Valletta. Niskie osadzenie kopuły widocznego na zdjęciu kościoła oraz całej zabudowy miało umożliwić prowadzenie ognia z dział ustawionych na murach.
Do dziś Malta i Maltańczycy żyją z morza. Choć rybołówstwo odgrywa coraz mniejszą rolę w tutejszej gospodarce, wciąż dostarcza rozrywki.Jan M. Długosz/materiały prasowe Do dziś Malta i Maltańczycy żyją z morza. Choć rybołówstwo odgrywa coraz mniejszą rolę w tutejszej gospodarce, wciąż dostarcza rozrywki.
Wieża obserwacyjna z czasów II wojny światowej na murach fortu św. Elma.Jan M. Długosz/Materiały prywatne Wieża obserwacyjna z czasów II wojny światowej na murach fortu św. Elma.
Fosa fortu św. Elma. Jego bohaterska obrona w trakcie oblężenia w 1565 r. przesądziła o klęsce tureckich sił inwazyjnych.Jan M. Długosz/Materiały prywatne Fosa fortu św. Elma. Jego bohaterska obrona w trakcie oblężenia w 1565 r. przesądziła o klęsce tureckich sił inwazyjnych.
Widok z falochronu na mury fortu św. Elma. Widoczne instalacje militarne z czasów II wojny.Jan M. Długosz/Materiały prywatne Widok z falochronu na mury fortu św. Elma. Widoczne instalacje militarne z czasów II wojny.
Charakterystyczny dla maltańskiej architektury detal – żygacz w kształcie armatniej lufy na fasadzie Wielkiego Szpitala, Valletta.Jan M. Długosz/Materiały prywatne Charakterystyczny dla maltańskiej architektury detal – żygacz w kształcie armatniej lufy na fasadzie Wielkiego Szpitala, Valletta.
Pamiątka z czasów Wielkiego Oblężenia – napierśnik rycerza zakonu ze śladami po pociskach z tureckiego muszkietu.Jan M. Długosz/Materiały prywatne Pamiątka z czasów Wielkiego Oblężenia – napierśnik rycerza zakonu ze śladami po pociskach z tureckiego muszkietu.
Zdobiony róg na proch, czyli prochownica. Metalowy lejek odmierzał ilość prochu potrzebną do załadowania broni. Zbrojownia Pałacu Wielkich Mistrzów, Valletta.Jan M. Długosz/Materiały prywatne Zdobiony róg na proch, czyli prochownica. Metalowy lejek odmierzał ilość prochu potrzebną do załadowania broni. Zbrojownia Pałacu Wielkich Mistrzów, Valletta.
Zbrojownia Pałacu Wielkich Mistrzów to muzeum posiadające jeden z największych zbiorów broni (XVI – XVIII w.) w Europie. Prawdziwa gratka dla miłośników militariów.Jan M. Długosz/Polityka Zbrojownia Pałacu Wielkich Mistrzów to muzeum posiadające jeden z największych zbiorów broni (XVI – XVIII w.) w Europie. Prawdziwa gratka dla miłośników militariów.
Napierśnik zbroi wielkiego mistrza Jeana de Valette, bohatera Wielkiego Oblężenia z 1565 r.Zamek Królewski w Warszawie/materiały prasowe Napierśnik zbroi wielkiego mistrza Jeana de Valette, bohatera Wielkiego Oblężenia z 1565 r.
Półzbroja oblężnicza (kirys i hełm) 54. wielkiego mistrza Zakonu Joannitów Alofa de Wignacourt (1601-1622). Na napierśniku widoczny herb wielkiego mistrza.Zamek Królewski w Warszawie/materiały prasowe Półzbroja oblężnicza (kirys i hełm) 54. wielkiego mistrza Zakonu Joannitów Alofa de Wignacourt (1601-1622). Na napierśniku widoczny herb wielkiego mistrza.
Kandydat do zakonu musiał się wylegitymować długim drzewem genealogicznym. Tu wywód przodków rycerza Franceco Saverio Arezzo della Targia z Syrakuz, 1723 r.Zamek Królewski w Warszawie/materiały prasowe Kandydat do zakonu musiał się wylegitymować długim drzewem genealogicznym. Tu wywód przodków rycerza Franceco Saverio Arezzo della Targia z Syrakuz, 1723 r.
Model rufy okrętu San Gioacchino, 1768 r., Malta.Zamek Królewski w Warszawie/materiały prasowe Model rufy okrętu San Gioacchino, 1768 r., Malta.
Front katedry św. Jana w Valletcie w typowym dla maltańskiej architektury sakralnej układzie – dwie dzwonnice i niska fasada.Jan M. Długosz/Materiały prywatne Front katedry św. Jana w Valletcie w typowym dla maltańskiej architektury sakralnej układzie – dwie dzwonnice i niska fasada.
Bogate, wspaniałe barokowe wnętrze stanowi ogromny kontrast w stosunku do skromnej, niemal ascetycznej fasady katedry.Jan M. Długosz/Materiały prywatne Bogate, wspaniałe barokowe wnętrze stanowi ogromny kontrast w stosunku do skromnej, niemal ascetycznej fasady katedry.
Działa na murach Birgu. Do dziś można podziwiać pozostałości potężnej artylerii joannitów.Jan M. Długosz/Materiały prywatne Działa na murach Birgu. Do dziś można podziwiać pozostałości potężnej artylerii joannitów.
Widok na Birgu z uliczki Sanglei.Jan M. Długosz/Polityka Widok na Birgu z uliczki Sanglei.
Chyba najczęściej fotografowany zabytek na Malcie – gardiola (wieża obserwacyjna) na murach Sanglei, ozdobiona symbolami czujności.Jan M. Długosz/Materiały prywatne Chyba najczęściej fotografowany zabytek na Malcie – gardiola (wieża obserwacyjna) na murach Sanglei, ozdobiona symbolami czujności.
Nawet w bocznej uliczce Sanglei, z dala od oczu turystów, można znaleźć taki rarytas – rzeźbę przedstawiającą walkę archanioła Michała z szatanem.Jan M. Długosz/Materiały prywatne Nawet w bocznej uliczce Sanglei, z dala od oczu turystów, można znaleźć taki rarytas – rzeźbę przedstawiającą walkę archanioła Michała z szatanem.
Posejdon - kołatka z morskim motywem na drzwiach domu w starej stolicy Malty, Mdinie...Jan M. Długosz/Materiały prywatne Posejdon - kołatka z morskim motywem na drzwiach domu w starej stolicy Malty, Mdinie...
...i mosiężna kołatka w kształcie ryby.Jan M. Długosz/Materiały prywatne ...i mosiężna kołatka w kształcie ryby.
Mury fortu św. Anioła, najmocniejszej pozycji joannitów w czasie oblężenia w 1565 r.Jan M. Długosz/Materiały prywatne Mury fortu św. Anioła, najmocniejszej pozycji joannitów w czasie oblężenia w 1565 r.
Gardiola na murach Sanglei, widok od strony portu.Jan M. Długosz/Polityka Gardiola na murach Sanglei, widok od strony portu.
Dziś, zamiast siejących postrach galer joannitów, w porcie cumują luksusowe jachty.Jan M. Długosz/Materiały prywatne Dziś, zamiast siejących postrach galer joannitów, w porcie cumują luksusowe jachty.
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Prenumerata Inpost Subskrypcja
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

wydanie polityka
wydanie polityka
wydanie specjalne
wydanie specjalne
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar wiedza i życie
wydanie pulsar wiedza i życie
  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla subskrybentów
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy
  • Ustawienia cookie

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Aplikacja dla zabieganych z newsami ze świata nauki, technologii i kultury.
  • Pulsar
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.