Przejdź do treści
Janina Paradowska
26 stycznia 2013
Galerie

Szarlota Pawel, mistrzyni komiksu z czasów PRL

26 stycznia 2013
Ze strony cenzury Szarlocie Pawel oberwało się za tom „Smocze jajo”, w którym bohaterowie jedli kanapkę z szynką. Ta ostatnia była wówczas bowiem towarem luksusowym. Ze strony cenzury Szarlocie Pawel oberwało się za tom „Smocze jajo”, w którym bohaterowie jedli kanapkę z szynką. Ta ostatnia była wówczas bowiem towarem luksusowym. Dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont / materiały prasowe
Od 1974 do 1993 rysowała w „Świecie Młodych”. Przygody Jonka, Jonki i Kleksa to dziś - obok historii o Tytusie De Zoo czy Kajku i Kokoszu - najbardziej znany komiks tamtych czasów. Choć Eugenia Pawel-Kroll, ukrywająca się pod pseudonimem Szarlota Pawel, nigdy nie marzyła o karierze artystki komiksowej, ma na swoim koncie kilkanaście albumów oraz setki rysunków i ilustracji tworzonych zarówno do „Świata Młodych”, jak i wydawanego na początku lat 90. „Uśmiechu numeru”. Oto galeria jej wybranych prac.
Szarlota Pawel przy pracy.Dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont/materiały prasowe Szarlota Pawel przy pracy.
Największą sławę przyniosły jej komiksy o przygodach dwójki nastolatków - Jonki, Jonka oraz fantastycznego Kleksa.Dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont/materiały prasowe Największą sławę przyniosły jej komiksy o przygodach dwójki nastolatków - Jonki, Jonka oraz fantastycznego Kleksa.
Oto Jonka.Dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont/materiały prasowe Oto Jonka.
Oto Jonek.Dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont/materiały prasowe Oto Jonek.
Oto Kleks. Znak szczególny: pije atrament. Tu w postaci zwykłej.Dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont/materiały prasowe Oto Kleks. Znak szczególny: pije atrament. Tu w postaci zwykłej.
(„Bujasz! Atrament pije? A może i długopisy wysysa!”)Dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont/materiały prasowe („Bujasz! Atrament pije? A może i długopisy wysysa!”)
A tu - na galowo...Dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont/materiały prasowe A tu - na galowo...
Pierwsze, historyczne spotkanie Jonki i Jonka.Dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont/materiały prasowe Pierwsze, historyczne spotkanie Jonki i Jonka.
Plansza z tomu „Pióro kontra flamaster”, publikowanego od 1983 r. „Świat Młodych”.Dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont/materiały prasowe Plansza z tomu „Pióro kontra flamaster”, publikowanego od 1983 r. „Świat Młodych”.
Czy atrament stanie się przeżytkiem?Dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont/materiały prasowe Czy atrament stanie się przeżytkiem?
Raczej nie. „Jonka, Jonek i Kleks”  to dziś - obok historii o Tytusie De Zoo czy Kajku i Kokoszu - najbardziej znana seria komiksowa z czasów PRL.Dzięki uprzejmości wydawnictwa Egmont/materiały prasowe Raczej nie. „Jonka, Jonek i Kleks” to dziś - obok historii o Tytusie De Zoo czy Kajku i Kokoszu - najbardziej znana seria komiksowa z czasów PRL.
Okładka tomu z odrobinę zapomnianej już dziś serii „Kubuś Piekielny” wydawnictwa Ongrys, publikującego „komiksy z dzieciństwa”.Wydawnictwo Ongrys/materiały prasowe Okładka tomu z odrobinę zapomnianej już dziś serii „Kubuś Piekielny” wydawnictwa Ongrys, publikującego „komiksy z dzieciństwa”.
A tu edycja kolekcjonerska - wydanie rozszerzone, numerowane. Jedynie 500 egzemplarzy, a każdy został własnoręcznie podpisany przez autorkę.Wydawnictwo Ongrys/materiały prasowe A tu edycja kolekcjonerska - wydanie rozszerzone, numerowane. Jedynie 500 egzemplarzy, a każdy został własnoręcznie podpisany przez autorkę.
  • komiks
Janina Paradowska

Więcej na ten temat
  • Rozmowa z Szarlotą Pawel, mistrzynią komiksu z PRL

Reklama
POLITYKA
Prenumerata Inpost Subskrypcja
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

wydanie polityka
wydanie polityka
wydanie specjalne
wydanie specjalne
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar wiedza i życie
wydanie pulsar wiedza i życie
  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla subskrybentów
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Deklaracja dostępności
  • Informacje dla akcjonariuszy
  • Ustawienia cookie

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Aplikacja dla zabieganych z newsami ze świata nauki, technologii i kultury.
  • Pulsar
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.