Janina Paradowska
Galerie

VI Kongres Kobiet: jesteśmy wściekłe

10 maja 2014
Kongres Kobiet powstał przy okazji obchodów dwudziestolecia transformacji z inicjatywy prof. Magdaleny Środy i Henryki Bochniarz. Kongres Kobiet powstał przy okazji obchodów dwudziestolecia transformacji z inicjatywy prof. Magdaleny Środy i Henryki Bochniarz. Aleksandra Żelazińska / Polityka
„Wspólnota, równość, odpowiedzialność” – o to apelują w tym roku organizatorki i uczestniczki Kongresu Kobiet (9–10 maja). Te trzy hasła zostały rozpisane na konkretne wnioski i postulaty głównie podczas serii warsztatów i debat z udziałem ekspertek, działaczek, kobiet biznesu, artystek i polityków.

Co się zmieniło? Panele dyskusyjne – a odbyło się ponad trzydzieści – po raz pierwszy w historii Kongresu zostały podzielone na centra tematyczne (edukacyjne, ekonomiczno-biznesowe, zdrowotne, poświęcone kulturze itd.). Co pozostaje bez zmian? Lista niezrealizowanych postulatów. Wściekłość. Dobra energia. I potrzeba zmian.

Ogólnopolskie spotkanie kobiet (i nie tylko kobiet) odbyło się po raz szósty.
Udział w tegorocznej edycji zadeklarowało ok. 9 tysięcy osób.Aleksandra Żelazińska/Polityka Udział w tegorocznej edycji zadeklarowało ok. 9 tysięcy osób.
Nad spokojnym przebiegiem imprezy czuwali m.in. policjanci. Geografia Warszawy mówi: zostaw dziecko w domu – twierdzi Agnieszka Graff, jedna z panelistek, działaczka feministyczna, pisarka, publicystka. Trudno się z tym nie zgodzić.Aleksandra Żelazińska/Polityka Nad spokojnym przebiegiem imprezy czuwali m.in. policjanci. Geografia Warszawy mówi: zostaw dziecko w domu – twierdzi Agnieszka Graff, jedna z panelistek, działaczka feministyczna, pisarka, publicystka. Trudno się z tym nie zgodzić.
W Kongresie uczestniczyli też mężczyźni. Tu: Michał Rusinek.Aleksandra Żelazińska/Polityka W Kongresie uczestniczyli też mężczyźni. Tu: Michał Rusinek.
Panelistki: Kazimiera Szczuka i dziennikarka POLITYKI Joanna Podgórska (uczestniczka debaty poświęconej antykoncepcji, lub raczej – jej niedostępności).Aleksandra Żelazińska/Polityka Panelistki: Kazimiera Szczuka i dziennikarka POLITYKI Joanna Podgórska (uczestniczka debaty poświęconej antykoncepcji, lub raczej – jej niedostępności).
Program imprezy był rozpięty: odbyło się ok. 30 paneli poświęconych rodzinie, edukacji, historii, zdrowiu, pracy, niepełnosprawności, miejscu kobiet w biznesie i kulturze.Aleksandra Żelazińska/Polityka Program imprezy był rozpięty: odbyło się ok. 30 paneli poświęconych rodzinie, edukacji, historii, zdrowiu, pracy, niepełnosprawności, miejscu kobiet w biznesie i kulturze.
Alicja Węgorzewska wykonuje hymn Kongresu Kobiet („Ramię w ramię”). To też novum – KK nie miał dotąd własnej pieśni. Śpiewaczce wtórowała cała publiczność Sali Kongresowej.Aleksandra Żelazińska/Polityka Alicja Węgorzewska wykonuje hymn Kongresu Kobiet („Ramię w ramię”). To też novum – KK nie miał dotąd własnej pieśni. Śpiewaczce wtórowała cała publiczność Sali Kongresowej.
Gośćmi Kongresu są też co roku przedstawiciele służb mundurowych, środowisko szczególnie zmaskulinizowane.Aleksandra Żelazińska/Polityka Gośćmi Kongresu są też co roku przedstawiciele służb mundurowych, środowisko szczególnie zmaskulinizowane.
W programie nie tylko dyskusje – był też czas na przyjemności. Park Kobiet, czyli warsztaty, przestrzeń odpoczynku i targi książki w jednym.Aleksandra Żelazińska/Polityka W programie nie tylko dyskusje – był też czas na przyjemności. Park Kobiet, czyli warsztaty, przestrzeń odpoczynku i targi książki w jednym.
To też miejsce wymiany informacji m.in. na temat rodziny, biznesu, zdrowia i profilaktyki.Aleksandra Żelazińska/Polityka To też miejsce wymiany informacji m.in. na temat rodziny, biznesu, zdrowia i profilaktyki.
Uczestniczki debaty o roli kobiet w państwie, gospodarce i tworzeniu prawa: (od lewej) Małgorzata Tarasiewicz, Barbara Labuda, Wanda Nowicka, Kazimiera Szczuka, Shana Penn, Monika Płatek.Aleksandra Żelazińska/Polityka Uczestniczki debaty o roli kobiet w państwie, gospodarce i tworzeniu prawa: (od lewej) Małgorzata Tarasiewicz, Barbara Labuda, Wanda Nowicka, Kazimiera Szczuka, Shana Penn, Monika Płatek.
Zaproszona na Kongres marszałek Sejmu Ewa Kopacz zaczęła od symptomatycznej anegdoty. „I po co to pani?” – miał zapytać jeden z dziennikarzy po objęciu przez nią urzędu. Marszałek zastanawia się: „Czy o to samo zapytano by mężczyznę?”.Aleksandra Żelazińska/Polityka Zaproszona na Kongres marszałek Sejmu Ewa Kopacz zaczęła od symptomatycznej anegdoty. „I po co to pani?” – miał zapytać jeden z dziennikarzy po objęciu przez nią urzędu. Marszałek zastanawia się: „Czy o to samo zapytano by mężczyznę?”.
Joanna Mucha odczytuje list otwarty Kongresu Kobiet w sprawie sytuacji na Ukrainie.Aleksandra Żelazińska/Polityka Joanna Mucha odczytuje list otwarty Kongresu Kobiet w sprawie sytuacji na Ukrainie.
Rusłana, artystka ukraińska uznawana za twarz Majdanu, apelowała, żeby Polska i Ukraina walczyły wspólnie o „pokój i spokój”.Aleksandra Żelazińska/Polityka Rusłana, artystka ukraińska uznawana za twarz Majdanu, apelowała, żeby Polska i Ukraina walczyły wspólnie o „pokój i spokój”.
I choć na znak protestu zawiesiła działalność artystyczną, dla Kongresu zrobiła wyjątek.Aleksandra Żelazińska/Polityka I choć na znak protestu zawiesiła działalność artystyczną, dla Kongresu zrobiła wyjątek.
Akt wdzięczności. Grażyna Torbicka, tu w roli konferansjerki, odwdzięczyła się chwilę później tym samym gestem.Aleksandra Żelazińska/Polityka Akt wdzięczności. Grażyna Torbicka, tu w roli konferansjerki, odwdzięczyła się chwilę później tym samym gestem.
Na Kongresie tradycyjnie przyznano dwie nagrody: Divercity (za działanie na rzecz równości) i Nagrodę Specjalną. Tu: Piotr Pacewicz, laureat nagrody za konsekwencję w działaniu i troskę o problem nierówności.Aleksandra Żelazińska/Polityka Na Kongresie tradycyjnie przyznano dwie nagrody: Divercity (za działanie na rzecz równości) i Nagrodę Specjalną. Tu: Piotr Pacewicz, laureat nagrody za konsekwencję w działaniu i troskę o problem nierówności.
Nagrodę Specjalną otrzymała natomiast Danuta Hübner, posłanka do PE, była minister ds. europejskich w rządzie Leszka Millera i była szefowa UKIE, pierwsza polska komisarz w Unii Europejskiej, obecnie premier Gabinetu Cieni Kongresu Kobiet.Aleksandra Żelazińska/Polityka Nagrodę Specjalną otrzymała natomiast Danuta Hübner, posłanka do PE, była minister ds. europejskich w rządzie Leszka Millera i była szefowa UKIE, pierwsza polska komisarz w Unii Europejskiej, obecnie premier Gabinetu Cieni Kongresu Kobiet.
Hübner nie kryła ani zaskoczenia, ani wzruszenia. Bukiet kwiatów wręczył jej Donald Tusk („nawet on nie pisnął słowem”).Aleksandra Żelazińska/Polityka Hübner nie kryła ani zaskoczenia, ani wzruszenia. Bukiet kwiatów wręczył jej Donald Tusk („nawet on nie pisnął słowem”).
Stały element Kongresu Kobiet: lista postulatów do rządu. Tym razem organizatorki żądają m.in. Karty praw podstawowych, ulepszenia prawa dot. ściągania alimentów, legalizacji związków partnerskich, zielonych miejsc pracy i edukacji seksualnej.Aleksandra Żelazińska/Polityka Stały element Kongresu Kobiet: lista postulatów do rządu. Tym razem organizatorki żądają m.in. Karty praw podstawowych, ulepszenia prawa dot. ściągania alimentów, legalizacji związków partnerskich, zielonych miejsc pracy i edukacji seksualnej.
Postulatów w imieniu rządu wysłuchał premier Donald Tusk. „Mam coraz większą tremę” – zaczął.Aleksandra Żelazińska/Polityka Postulatów w imieniu rządu wysłuchał premier Donald Tusk. „Mam coraz większą tremę” – zaczął.
Premier minę miał nietęgą, bo Kongres to też czas podsumowań zeszłorocznych założeń (udało się tylko wprowadzić suwaki). Tusk zapewnił jednak: „Macie we mnie sojusznika”.Aleksandra Żelazińska/Polityka Premier minę miał nietęgą, bo Kongres to też czas podsumowań zeszłorocznych założeń (udało się tylko wprowadzić suwaki). Tusk zapewnił jednak: „Macie we mnie sojusznika”.
Warszawska Sala Kongresowa należy do kobiet przez dwa dni w roku. Kongres Kobiet odbył się po raz szósty.Aleksandra Żelazińska/Polityka Warszawska Sala Kongresowa należy do kobiet przez dwa dni w roku. Kongres Kobiet odbył się po raz szósty.
  • feminizm
  • Kongres Kobiet
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Prenumerata Inpost Subskrypcja
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

wydanie polityka
wydanie polityka
wydanie specjalne
wydanie specjalne
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pomocnik historyczny
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar świat nauki
wydanie pulsar wiedza i życie
wydanie pulsar wiedza i życie
  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla subskrybentów
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy
  • Ustawienia cookie

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Aplikacja dla zabieganych z newsami ze świata nauki, technologii i kultury.
  • Pulsar
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.