Janina Paradowska
Galerie

(Nie)zapomniane sanatorium im. Włodzimierza Medema w Miedzeszynie

25 kwietnia 2016
Choć idea budowy Sanatorium zrodziła się z chęci pomocy dzieciom chorym na gruźlicę, to w ośrodku samych chorych nie było zbyt wielu. Sanatorium miało raczej charakter ośrodka zapobiegawczego niż instytucji leczniczej. Choć idea budowy Sanatorium zrodziła się z chęci pomocy dzieciom chorym na gruźlicę, to w ośrodku samych chorych nie było zbyt wielu. Sanatorium miało raczej charakter ośrodka zapobiegawczego niż instytucji leczniczej. mat. pr.
W 2016 roku mija 90 lat od otwarcia Sanatorium im. Włodzimierza Medema w Miedzeszynie. Placówki znanej w kraju i na świecie przede wszystkim dlatego, że prowadzono tu innowacyjny program wychowawczy i edukacyjny. W sanatorium uczyły się dzieci narodowości żydowskiej z ubogich rodzin, ale przyjmowano tu także dzieci narodowości polskiej – tak rodziły się i kształtowały ich wzajemne relacje.

Działalność sanatorium zakończyła się tragicznie. W 1942 r. zlikwidowano falenickie getto, a dzieci i opiekunów zamordowano w Treblince. Miejsce to zachowało się głównie w archiwach, na zdjęciach i we wspomnieniach. Stąd wystawa – żeby pamięć o tym miejscu zachować i pielęgnować.

Wystawę „Gan Eden – Raj?” będzie można obejrzeć w Żydowskim Instytucie Historycznym (ul. Tłomackie 3/5 w Warszawie) od 29 kwietnia. Wszystkie fotografie pochodzą z archiwów Żydowskiego Instytutu Historycznego lub publikacji „W słońcu i radości – Dziecko w Sanatorjum im. Medema” (1933).
Włodzimierz Medem. W 1906 roku został członkiem Komitetu Centralnego Bundu (w którym zasiadał do 1914 roku). Jeden z inicjatorów i organizatorów żydowskiego szkolnictwa. Przez swoją rozległą działalność kulturalno-oświatową stał się postacią niemal legendarną.mat. pr. Włodzimierz Medem. W 1906 roku został członkiem Komitetu Centralnego Bundu (w którym zasiadał do 1914 roku). Jeden z inicjatorów i organizatorów żydowskiego szkolnictwa. Przez swoją rozległą działalność kulturalno-oświatową stał się postacią niemal legendarną.
„Ilustracja (...) przestawia rozgałęzienie samorządu dzieci w Sanatorjum, wszystkie prace i komisje samorządu. Liczba listków na każdej gałęzi odpowiada liczbie dzieci wchodzących w skład poszczególnych komisyj”.
W słońcu i radości – Dziecko w Sanatorjum im. Medema, Warszawa 1933mat. pr. „Ilustracja (...) przestawia rozgałęzienie samorządu dzieci w Sanatorjum, wszystkie prace i komisje samorządu. Liczba listków na każdej gałęzi odpowiada liczbie dzieci wchodzących w skład poszczególnych komisyj”.<br/> <b>W słońcu i radości – Dziecko w Sanatorjum im. Medema</b>, Warszawa 1933
Kluczowym elementem w sanatoryjnym procesie wychowawczym była samorządność. Najwyższym organem dziecięcej władzy było Zgromadzenie Ogólne, które odbywało się raz na tydzień podczas zajęć przedobiednich. Brały w nim udział wszystkie dzieci powyżej 8. roku życia. W sanatorium istniała także „spółdzielnia dzieci”. Działała ona na zasadzie kasy depozytowo-pożyczkowej.mat. pr. Kluczowym elementem w sanatoryjnym procesie wychowawczym była samorządność. Najwyższym organem dziecięcej władzy było Zgromadzenie Ogólne, które odbywało się raz na tydzień podczas zajęć przedobiednich. Brały w nim udział wszystkie dzieci powyżej 8. roku życia. W sanatorium istniała także „spółdzielnia dzieci”. Działała ona na zasadzie kasy depozytowo-pożyczkowej.
By wyczulić dzieci na piękno przyrody i jej wartość, duża część zajęć odbywała się na zewnątrz. Sanatorium zorganizowało specjalną pracownię biologiczną, ogród, sad, szklarnię, stację meteorologiczną. Hodowano też zwierzęta (kury, gołębie, króliki).mat. pr. By wyczulić dzieci na piękno przyrody i jej wartość, duża część zajęć odbywała się na zewnątrz. Sanatorium zorganizowało specjalną pracownię biologiczną, ogród, sad, szklarnię, stację meteorologiczną. Hodowano też zwierzęta (kury, gołębie, króliki).
„Przy małych dzieciach zawsze przy śniadaniu siedział dorosły człowiek. Kto chciał jeszcze przychodziła dyżurna z dzbankiem i nalewała nam kakao. Każdy mógł jeść tyle ile chciał”.
Rozmowa Magdaleny Kozłowskiej z Biną Fridman z sierpnia 2010.mat. pr. „Przy małych dzieciach zawsze przy śniadaniu siedział dorosły człowiek. Kto chciał jeszcze przychodziła dyżurna z dzbankiem i nalewała nam kakao. Każdy mógł jeść tyle ile chciał”.<br/> <b>Rozmowa Magdaleny Kozłowskiej z Biną Fridman z sierpnia 2010.</b>
„Wogóle twórczość dziecięca przejawia się w Sanatorjum w najróżnorodniejszych dziedzinach”.
W słońcu i radości – Dziecko w Sanatorjum im. Medema, Warszawa 1933.mat. pr. „Wogóle twórczość dziecięca przejawia się w Sanatorjum w najróżnorodniejszych dziedzinach”.<br/> <b>W słońcu i radości – Dziecko w Sanatorjum im. Medema, Warszawa 1933.</b>
Grupa gości przy wejściu na teren sanatorium. W tle dwujęzyczne tablice z regulaminem odwiedzin. Sanatorium było atrakcyjnym miejscem na podmiejskie wyprawy wycieczkowe, pełniło także funkcję ośrodka konferencyjnego.mat. pr. Grupa gości przy wejściu na teren sanatorium. W tle dwujęzyczne tablice z regulaminem odwiedzin. Sanatorium było atrakcyjnym miejscem na podmiejskie wyprawy wycieczkowe, pełniło także funkcję ośrodka konferencyjnego.
W zdrowym ciele zdrowy duch. „Nasze środki lecznicze to przedewszystkim – słońce, powietrze, racjonalne odżywianie, dobre samopoczucie dziecka”.
W słońcu i radości – Dziecko w Sanatorjum im. Medema, Warszawa 1933.mat. pr. W zdrowym ciele zdrowy duch. „Nasze środki lecznicze to przedewszystkim – słońce, powietrze, racjonalne odżywianie, dobre samopoczucie dziecka”.<br/> <b>W słońcu i radości – Dziecko w Sanatorjum im. Medema, Warszawa 1933.</b>
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Pulsar
  • Dwutygodnik Forum
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.