Jak wygląda uniwersytet przyszłości
Kampus wiedeńskiego uniwersytetu jak dzieło sztuki
23 maja 2016
Wnętrze biblioteki sprawia wrażenie, jakbyśmy znaleźli się w jakiejś futurystycznej przestrzeni. Szerokie, rozmieszczone na sześciu piętrach spiralne rampy otaczają atrium - tworząc niezwykłe wrażenie wizualne. Górne piętra budynku zostały w całości przeznaczone na bibliotekę. Utworzono tu też specjalną przestrzeń czytelniczą, w której studenci mogą nacieszyć oko pięknymi widokami na miasto. W budynku znajduje się 1500 stanowisk do pracy.
WU Executive Academy / materiały prasowe
Zaledwie kilkadziesiąt metrów od słynnego w całej Europie wesołego miasteczka – wiedeńskiego Prateru, powstał jeden z najnowocześniejszych na naszym kontynencie kampusów uniwersyteckich. Przyciąga on nie tylko studentów Wiedeńskiego Uniwersytetu Ekonomicznego (Vienna University of Economics and Business), którego jest siedzibą, ale także zwiedzających stolicę Austrii turystów. Na obszarze 100 000 metrów kwadratowych znajduje się siedem budynków zaprojektowanych przez najznamienitszych architektów z całego świata. Mieści się tu między innymi jeden z ostatnich zakończonych projektów światowej sławy architektki – zmarłej niedawno Zahy Hadid.
WU Executive Academy/materiały prasowe
Cały kampus został stworzony z dbałością o najwyższe ekologiczne standardy, a każdy budynek został zaprojektowany przez inną pracownię architektoniczną z uwzględnieniem szczególnych potrzeb pracujących w jego ścianach studentów i wykładowców. Przestrzeń pomiędzy poszczególnymi obiektami nie jest odgrodzona, dzięki czemu mogą z niej korzystać wszyscy wiedeńczycy. Znajdują się tu między innymi dwie fontanny, 53 specjalnie zaprojektowane ławki i 231 drzew.
WU Executive Academy/materiały prasowe
Na kampusie może pracować jednocześnie trzy tysiące studentów, trzy razy więcej niż w dotychczasowej siedzibie uczelni. Znajdują się tu stołówki, restauracje, kawiarnie oraz sklepy. Wszystkie obiekty doskonale wkomponowują się w architekturę kampusu.
WU Executive Academy/materiały prasowe
W tym budynku mieści się WU Executive Academy, w ramach której kształcą się studenci programów MBA. Budynek został zaprojektowany przez biuro NO.MAD Arquitectos z Madrytu i składa się z siedmiu pięter. Nowoczesny wygląd zawdzięcza elementom szkła i aluminium, z których stworzona jest jego zewnętrzna konstrukcja. W środku dominuje beton i szkło, gdzieniegdzie zaś pojawiają się elementy nieco ocieplające całość wnętrz - dywany i zasłony. Z górnych pięter budynku roztacza się niesamowity widok na słynne wesołe miasteczko - Prater.
WU Executive Academy/materiały prasowe
We wszystkich budynkach pomieszczenia zaprojektowano tak, by wpadało do nich jak najwięcej naturalnego światła. Zadbano też o najnowocześniejsze pomoce technologiczne - cyfrowe tablice, projektory, sprzęt do prowadzenia telekonferencji.
WU Executive Academy/materiały prasowe
Nie zabrakło też aul wykładowych, przestronnych sal konferencyjnych oraz pomieszczeń do samodzielnej nauki. Na dole budynku WU Executive Academy znajduje się kawiarnia z zewnętrznym ogródkiem, a na ostatnim poziomie restauracja z widokiem na cały kampus.
WU Executive Academy/materiały prasowe
Centralnym punktem kampusu jest biblioteka zaprojektowana przez słynną Zahę Hadid. Asymetryczna, umieszczona na wspornikach górna część obiektu rzuca się w oczy z dużej odległości. Fasada biblioteki opiera się na kontraście jasnych i ciemnych żelbetonowych elementów współgrających z dużą ilością szkła. Główne wejście do budynku znajduje się na centralnym placu kampusu, zwanym WU Stage.
WU Executive Academy/materiały prasowe
Te dwa pociągłe budynki zostały zaprojektowane przez japońskiego architekta Hitoshe Abe. Ich fasada składa się z dwóch cienkich, nakładających się na siebie warstw w kolorach czerni i bieli, a inspiracją do jej powstania było francuskie ciastko French Millefeuille. Niewielkie odległości między obiektami stworzyły przestrzeń do studenckich spotkań i stanowią przedsionek dla zlokalizowanych w budynku wydziałów. Poza salami wykładowymi w budynkach znajdują się m.in. trzy sale gimnastyczne i centrum medyczne.
WU Executive Academy/materiały prasowe
Znajdujący się po wschodniej stronie kampusu budynek tzw. Centrum Nauczania zaprojektowała pracownia BUSarchitektur ZT GmbH. Fasada budynku jest wykonana ze stali, która z biegiem lat będzie pokrywać się charakterystyczną dla tego budulca patyną. Identyczną stal wykorzystano do znajdującej się w obiekcie auli Auditorium Maximum (650 miejsc). W stołówce, do której przynależy imponujący ogród na dachu, miejsce znajdzie 600 studentów, a w całym budynku jednocześnie może się uczyć aż 5000 osób.
WU Executive Academy/materiały prasowe
W większości budynków studenci mają możliwość korzystania ze specjalnie zaprojektowanych pomieszczeń do prac zespołowych, które wyposażone są we wszelkie niezbędne pomoce naukowe: projektory, nagłośnienie, sieć wi-fi.
WU Executive Academy/materiały prasowe
Najbardziej wysunięty na północ kampusu budynek stworzyła hiszpańska pracownia Barcelona's Estudio Carme Pinos S. L. Geometryczna fasada budynku charakteryzuje się interesującą kompozycją okien w kształcie równoległoboków, która przypomina nieco planszę do gry w "Tetris". Rozmieszczone na nich aluminiowe okiennice chronią pomieszczenia przed światłem, jednocześnie nadając budynkowi niepowtarzalny charakter.
WU Executive Academy/materiały prasowe
Te dwa obiekty zostały zaprojektowane przez Petera Cooka i CRABstudio z Londynu. W jednym z nich mieści się między innymi wydział prawa i finansów, drugi jest przeznaczony na potrzeby administracyjne. Oba budynki są pomalowane na kilka kolorów - od intensywnej pomarańczy do jasnego beżu. Każdy z poziomów oddziela rząd okien ozdobionych drewnianymi deseczkami nadającymi budynkom charakterystyczny wygląd. Drewno zapewnia pomieszczeniom dodatkową ochronę przed słońcem i nawiązuje do okalającego Prater parku.