Rok 2016 obfitował w premiery filmowe również na polskim podwórku. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie wśród licznych propozycji. Żeby jednak ułatwić Wam poszukiwania i byście mogli wzbogacić swoją domową filmotekę naprawdę dobrymi produkcjami, które powstały w tym roku, stworzyliśmy galerię z autorskim podsumowaniem Zdzisława Pietrasika. W zestawieniu znajdziecie 10 propozycji. Kolejność oczywiście nie jest przypadkowa!
Filmowe podsumowanie roku 2016 znajdziecie także tutaj.
Filmowe podsumowanie roku 2016 znajdziecie także tutaj.
mat. pr.
10. <b>„Kamper”</b>, reż. Łukasz Grzegorzek. Pierwszy taki filmowy portret pokolenia dzisiejszych trzydziestolatków. Nie tylko dla rówieśników bohaterów.
<br/><br/>
A <a href="http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/film/1667832,1,recenzja-filmu-kamper-rez-lukasz-grzegorzek.read"><b>tutaj</b></a> znajdziecie recenzję filmu „Kamper”.
Kino Świat/mat. pr.
9. <b>„Moje córki krowy”</b>, reż. Kinga Dębska. Nie święta, lecz poszukująca miłości rodzina, czyli taka, jakich wiele. Kino obyczajowe na bardzo przyzwoitym poziomie, co nieczęsto udaje się naszym reżyserom.
Kino Świat
8. <b>„Zaćma”</b>, reż. Ryszard Bugajski. Zbrodniarka komunistyczna szuka nie tyle rozgrzeszenia, ile partnera do rozmowy o swych wyborach. Świetna scena dialogu z prymasem Wyszyńskim.
<br/><br/>
A <a href="http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1683758,1,ryszard-bugajski-o-swoim-najnowszym-filmie-zacma.read"><b>tutaj</b></a> znajdziecie rozmowę z Ryszardem Bugajskim o filmie „Zaćma”.
Next Film/materiały prasowe
7. <b>„Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”</b>, reż. Janusz Majewski. Jazz przeciw opresyjnemu systemowi wczesnego PRL. Jak zwykle w filmach tego wybitnego reżysera elegancko, z poczuciem humoru i optymizmem.
<br/><br/>
Więcej na temat filmu „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” <a href="http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/film/1646490,1,recenzja-filmu-excentrycy-czyli-po-slonecznej-stronie-ulicy-rez-janusz-majewski.read"><b>tutaj</b></a>.
Next Film/materiały prasowe
5. <b>„Jestem mordercą”</b>, reż. Maciej Pieprzyca. Drugi w ostatnim czasie film o peerelowskim wampirze. Nie on jednak jest tu najważniejszy, lecz rekonstrukcja wielkiej manipulacji, za którą stały racje polityczne.
<br/><br/>
Rozmowa z reżyserem Maciejem Pieprzycą o filmie „Jestem mordercą”, inspirowanym głośnym procesem Zdzisława Marchwickiego do przeczytania <a href="http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1681098,1,maciej-pieprzyca-o-swoim-filmie-o-wampirze-z-zaglebia.read"><b>tutaj</b></a>.
Wojciech Pacewicz/PAP
4. <b>„Wołyń”</b>, reż. Wojciech Smarzowski. Wielki film o zbrodni i miłości, pokazujący sprawiedliwie racje obydwu stron konfliktu.
<br/><br/>
Rozmowę z Wojciechem Smarzowskim o „Wołyniu” znajdziecie <a href="http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1676004,1,wojciech-smarzowski-o-swoim-najnowszym-filmie-wolyn.read"><b>tutaj</b></a>.
Next Film/mat. pr.
3. <b>„Plac zabaw”</b>, reż. Bartosz M. Kowalski.
Dziewczyna chce wyznać miłość koledze z klasy, właśnie bierze korepetycje u bardziej doświadczonej koleżanki. To jednak nie będzie romantyczna opowieść, dalej wszystko potoczy się zupełnie inaczej.
<br/><br/>
Recenzję filmu „Plac zabaw” znajdziecie <a href="http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/film/1683004,1,recenzja-filmu-plac-zabaw-rez-bartosz-m-kowalski.read"><b>tutaj</b></a>.
Manana/mat. pr.
2. <b>„Zjednoczone stany miłości”</b>, reż. Tomasz Wasilewski. Dramatyczne przeżycia czterech kobiet w różnym wieku, którym wydawało się, że mają prawo do marzeń, skoro świat dookoła się zmienia.
<br/><br/>
A <a href="http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1669532,1,tomasz-wasilewski-o-swoim-najnowszym-filmie.read"><b>tutaj</b></a> znajdziecie rozmowę z Tomaszem Wasilewskim, reżyserem „Zjednoczonych stanów miłości”.
mat. pr.
1. <b>„Ostatnia Rodzina”</b>, reż. Jan M. Matuszyński. Intymny i jednocześnie bardzo zwyczajny portret trzypokoleniowej rodziny Beksińskich uwięzionych w blokowisku na warszawskim Służewie.
<br/><br/>
Więcej informacji znajdziecie <a href="http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kultura/1676776,1,film-o-rodzinie-beksinskich-takiej-produkcji-jeszcze-nie-bylo.read"><b>tutaj</b></a>.