5 najciekawszych książek dla dzieci (polecamy na marzec 2017)
6 marca 2017
Martin Haake, Atlas miast, Nasza Księgarnia, Warszawa 2017. Pamiętacie bestsellerowe „Mapy” Aleksandry i Daniela Mizielińskich? Pomysł jest tu podobny, natomiast z poziomu kontynentów przechodzimy na poziom metropolii. Na dużych, kolorowych rozkładówkach Haake przedstawia plany 30 miast, prezentując atrakcje, które mogą zainteresować dzieciaki. Są tu zatem różnego rodzaju zabytki, muzea, przysmaki i całe stado... dzikich kotów. Haake gdzie tylko może, rysuje zoo i tygrysy. Szkoda tylko, że nie ma żadnej afrykańskiej stolicy i autor bardzo koncentruje się na świecie zachodnim. Niemniej „Atlas map” to duża porcja wiedzy przedstawionej w atrakcyjny sposób.
mat. pr.
Proponujemy książki mądre, ciekawe, estetycznie wydane. Wybrał Sebastian Frąckiewicz.
mat. pr.
Vincent Bourgeau, <b>Pociągiem</b>, Zakamarki, Poznań 2017. Niepozorna, zabawna książka dla małych i bardzo spostrzegawczych czytelników, którzy wcale nie muszą umieć czytać, ale mogą nauczyć się opowiadać historie. Narracja oparta jest bowiem jedynie na ilustracjach, które przedstawiają grupę przyjaciół w podróży. Ta zwykła wyprawa bardzo szybko staje się niecodzienna, bo jej głównym bohaterem okazują się... czarne paski przeskakujące z obiektu na obiekt, z postaci na postać. Do tego Bourgeau posługuje się trochę plakatowym, czytelnym dla młodszych dzieci językiem wizualnym.
mat. pr.
Robert Stiller (tekst), Daniel Mróz (ilustracje), <b>Zwierzydełka</b>, Warstwy, Wrocław 2017. Trudno wyobrazić sobie tekst Stillera w innej oprawie graficznej niż w wykonaniu Daniela Mroza, który na surrealistyczną poezję o faunie odpowiada surrealistycznymi ilustracjami pobudzającymi wyobraźnię. Krakowski artysta, imitując dawne atlasy, tworzy przeróżne hybrydy: niektóre są zabawne, niektóre trochę straszne. Ale kto będąc dzieckiem, nie lubił się bać? Natomiast wszystkie na długo przyciągają wzrok. I choć tekst Stillera po latach może wydawać się trochę archaiczny, autor imponuje językową giętkością.
mat. pr.
Boguś Janiszewski (tekst), Max Skorwider (ilustracje), <b>Polityka. To, o czym dorośli ci nie mówią</b>, Publicat, Poznań 2017. Autorzy ciekawej i zabawnej „Ekonomii” zabrali się za problemy związane z demokracją, legislacją, prawem wyborczym, a nawet tyranią. Zabrali się jednak w formie dostosowanej do percepcji starszych dzieci i nastolatków. Oczywiście można się zastanawiać, czy warto w tak politycznych czasach truć polityką młodsze pokolenia. Skorwider i Janiszewski w zadziorny, a nawet drapieżny sposób tłumaczą podstawowe pojęcia, by w dorosłym życiu czytelnik nie dał się zmanipulować gadułom z teleodbiornika. Jest merytorycznie i śmiesznie. Jeśli ktoś lubił „Historię świata w obrazkach” Larry’ego Gonicka, może spodziewać się tutaj podobnej atmosfery.
mat. pr.
Aleksandra Cieślak, <b>Książka do zrobienia</b>, Dwie Siostry, Warszawa 2017. <i>Activity book</i> (nie ma dobrego polskiego odpowiednika tego pojęcia) polskiej artystki otrzymała w tym roku wyróżnienie w kategorii „książka artystyczna” w ramach Bologna Ragazzi Award, zwanej potocznie dziecięcym Oscarem. Książka Cieślak jest jednak przeznaczona zdecydowanie dla młodzieży. „Książka do zrobienia” to erudycyjna i zabawna podróż przez świat kultury, sztuki i literatury. W przystępny sposób pokazuje, jak rodzaj litery czy rysunku wpływa na nastrój odbiorcy, przedstawia też sporo ciekawostek, a do tego autorka doskonale droczy się z czytelnikiem, zapraszając go, by trochę się otworzył i nie obawiał się stworzyć coś samodzielnie.