Pszczołom zawdzięczamy owoce (głównie jabłka, gruszki, wiśnie, morele truskawki, borówki amerykańskie, maliny) oraz wiele warzyw (pomidory, ogórki, marchew, cebulę, czosnek, dynie). Ale pszczoły chętnie odwiedzają większość roślin hodowlanych na świecie. Szacuje się, że praca tych owadów w Polsce jest warta około 4 mld zł rocznie. Jak możesz pomóc pszczołom – a przy okazji swojemu ogrodowi?
trgowanlock/PantherMedia
2. Znajdź miejsce na ul – coraz więcej osób decyduje się na hodowanie pszczół w ogrodach. Jeśli nie chcesz zajmować się pszczelarstwem, załóż dzikim pszczołom domek. Domki dla pszczół możena też założyć w parku albo na łące.
Daiga Ellaby/Unsplash
3. Zrezygnuj ze starannie pielęgnowanego trawnika – zamiast niego pozostaw dziko rosnący, który zamieni się w łąkę kwietną. Dzika łąka nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, koszenia ani nawożenia – jest idealna dla leniwych.
cfredalford/Pixabay
4. Jeśli naprawdę kochasz swój starannie przycinany trawnik, przyciągnij pszczoły, sadząc naokoło niego kwiaty. Wybieraj gatunki, które lubią pszczoły, a także rośliny z naszej strefy klimatycznej, najlepiej rosnące także dziko w kraju. Unikaj gatunków inwazyjnych.
Jared Evans/Unsplash
5. Pamiętaj o wodzie. Owady też jej potrzebują – ale nie muszą mieć jej wiele. Wystarczy małe oczko wodne lub pozostawione naczynie z deszczówką.
Jason Blackeye @jeisblack Jason Blackeye/Unsplash
6. Jeśli coś uprawiasz, pamiętaj o owadach. Na grządce lub polu obsadzonych jednym gatunkiem nie mają czego szukać. Dobrze pozostawić im pas dziko rosnącej zieleni lub wysiać kwiaty na brzegach upraw.
Mikael Kristenson/Polityka
7. Zrezygnuj z pestycydów. W przydomowym ogrodzie naprawdę nie są potrzebne. Jeśli koniecznie musisz ich używać, stosuj się do zaleceń producenta. Opryskuj po zachodzie słońca, gdy owady już nie latają.
RYAN VU/Unsplash
8. Jeśli nie masz ogródka, zasadź kwiaty w doniczkach. Pszczoły lubią też zioła (bazylię, oregano czy tymianek).