Janina Paradowska
Galerie

10 rzeczy, które możesz zrobić, by wspomóc pszczoły

20 maja 2018
1. Kupuj miód od lokalnych producentów. Miód jest dużo zdrowszy od cukru i warto zacząć nim słodzić. Kupując go od lokalnych wytwórców, będziesz pomagać pszczołom – i uprawom roślin – w swojej okolicy. 1. Kupuj miód od lokalnych producentów. Miód jest dużo zdrowszy od cukru i warto zacząć nim słodzić. Kupując go od lokalnych wytwórców, będziesz pomagać pszczołom – i uprawom roślin – w swojej okolicy. Annie Spratt / Unsplash
Pszczołom zawdzięczamy owoce (głównie jabłka, gruszki, wiśnie, morele truskawki, borówki amerykańskie, maliny) oraz wiele warzyw (pomidory, ogórki, marchew, cebulę, czosnek, dynie). Ale pszczoły chętnie odwiedzają większość roślin hodowlanych na świecie. Szacuje się, że praca tych owadów w Polsce jest warta około 4 mld zł rocznie. Jak możesz pomóc pszczołom – a przy okazji swojemu ogrodowi?
2. Znajdź miejsce na ul – coraz więcej osób decyduje się na hodowanie pszczół w ogrodach. Jeśli nie chcesz zajmować się pszczelarstwem, załóż dzikim pszczołom domek. Domki dla pszczół możena też założyć w parku albo na łące.trgowanlock/PantherMedia 2. Znajdź miejsce na ul – coraz więcej osób decyduje się na hodowanie pszczół w ogrodach. Jeśli nie chcesz zajmować się pszczelarstwem, załóż dzikim pszczołom domek. Domki dla pszczół możena też założyć w parku albo na łące.
3. Zrezygnuj ze starannie pielęgnowanego trawnika – zamiast niego pozostaw dziko rosnący, który zamieni się w łąkę kwietną. Dzika łąka nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, koszenia ani nawożenia – jest idealna dla leniwych.Daiga Ellaby/Unsplash 3. Zrezygnuj ze starannie pielęgnowanego trawnika – zamiast niego pozostaw dziko rosnący, który zamieni się w łąkę kwietną. Dzika łąka nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, koszenia ani nawożenia – jest idealna dla leniwych.
4. Jeśli naprawdę kochasz swój starannie przycinany trawnik, przyciągnij pszczoły, sadząc naokoło niego kwiaty. Wybieraj gatunki, które lubią pszczoły, a także rośliny z naszej strefy klimatycznej, najlepiej rosnące także dziko w kraju. Unikaj gatunków inwazyjnych.cfredalford/Pixabay 4. Jeśli naprawdę kochasz swój starannie przycinany trawnik, przyciągnij pszczoły, sadząc naokoło niego kwiaty. Wybieraj gatunki, które lubią pszczoły, a także rośliny z naszej strefy klimatycznej, najlepiej rosnące także dziko w kraju. Unikaj gatunków inwazyjnych.
5. Pamiętaj o wodzie. Owady też jej potrzebują – ale nie muszą mieć jej wiele. Wystarczy małe oczko wodne lub pozostawione naczynie z deszczówką.Jared Evans/Unsplash 5. Pamiętaj o wodzie. Owady też jej potrzebują – ale nie muszą mieć jej wiele. Wystarczy małe oczko wodne lub pozostawione naczynie z deszczówką.
6. Jeśli coś uprawiasz, pamiętaj o owadach. Na grządce lub polu obsadzonych jednym gatunkiem nie mają czego szukać. Dobrze pozostawić im pas dziko rosnącej zieleni lub wysiać kwiaty na brzegach upraw.Jason Blackeye @jeisblack Jason Blackeye/Unsplash 6. Jeśli coś uprawiasz, pamiętaj o owadach. Na grządce lub polu obsadzonych jednym gatunkiem nie mają czego szukać. Dobrze pozostawić im pas dziko rosnącej zieleni lub wysiać kwiaty na brzegach upraw.
7. Zrezygnuj z pestycydów. W przydomowym ogrodzie naprawdę nie są potrzebne. Jeśli koniecznie musisz ich używać, stosuj się do zaleceń producenta. Opryskuj po zachodzie słońca, gdy owady już nie latają.Mikael Kristenson/Polityka 7. Zrezygnuj z pestycydów. W przydomowym ogrodzie naprawdę nie są potrzebne. Jeśli koniecznie musisz ich używać, stosuj się do zaleceń producenta. Opryskuj po zachodzie słońca, gdy owady już nie latają.
8. Jeśli nie masz ogródka, zasadź kwiaty w doniczkach. Pszczoły lubią też zioła (bazylię, oregano czy tymianek).RYAN VU/Unsplash 8. Jeśli nie masz ogródka, zasadź kwiaty w doniczkach. Pszczoły lubią też zioła (bazylię, oregano czy tymianek).
9. Wspieraj inicjatywy lokalne, takie jak zakładanie domków, uli, rzadsze koszenie trawników, zamienianie ich na łąki kwietne. Namów do dbania o pszczoły sąsiadów. Może uda Wam się zorganizować własną inicjatywę lokalną.Uwe Hensel/Unsplash 9. Wspieraj inicjatywy lokalne, takie jak zakładanie domków, uli, rzadsze koszenie trawników, zamienianie ich na łąki kwietne. Namów do dbania o pszczoły sąsiadów. Może uda Wam się zorganizować własną inicjatywę lokalną.
10. Pamiętaj o bioróżnorodności. Im więcej różnych dziko rosnących i uprawianych roślin, tym więcej różnych owadów – i żywiących się nimi zwierząt.zhang kaiyv/Polityka 10. Pamiętaj o bioróżnorodności. Im więcej różnych dziko rosnących i uprawianych roślin, tym więcej różnych owadów – i żywiących się nimi zwierząt.
  • bioróżnorodność
  • pszczoły
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Ustawienia plików cookie
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Pulsar
  • Dwutygodnik Forum
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.