POLITYKA
Prenumerata cyfrowa
Zaloguj
Moja półka
POLITYKA

POLITYKA
Prenumerata
Zaloguj
Janina Paradowska
Galerie

5 najciekawszych książek dla dzieci (polecamy na styczeń 2019)

28 stycznia 2019
Aleksandra i Daniel Mizielińscy, <b>Wszystko na mapie. Puzzle</b>, Dwie Siostry, Warszawa 2018. Choć to nie książka, ale swego rodzaju książkowy gadżet (fizycznie dość konkretny – wielkie pudło), to w drodze wyjątku pojawia się w tym zestawieniu ze względu na swoje edukacyjne walory. „Mapy” Mizelińskich odniosły potężny, światowy sukces, nic więc dziwnego, że autorzy z niego korzystają, tworząc puzzle, na których zgodnie z tytułem jest „wszystko” – kontynenty, zwierzęta, skarby cywilizacji i mnóstwo okrętów. Doskonała nauka poprzez zabawę. Aleksandra i Daniel Mizielińscy, Wszystko na mapie. Puzzle, Dwie Siostry, Warszawa 2018. Choć to nie książka, ale swego rodzaju książkowy gadżet (fizycznie dość konkretny – wielkie pudło), to w drodze wyjątku pojawia się w tym zestawieniu ze względu na swoje edukacyjne walory. „Mapy” Mizelińskich odniosły potężny, światowy sukces, nic więc dziwnego, że autorzy z niego korzystają, tworząc puzzle, na których zgodnie z tytułem jest „wszystko” – kontynenty, zwierzęta, skarby cywilizacji i mnóstwo okrętów. Doskonała nauka poprzez zabawę. mat. pr.
Proponujemy książki mądre, ciekawe, estetycznie wydane. Wybrał Sebastian Frąckiewicz.
Astrid Desbordes (tekst), Marc Boutavant (ilustracje), Z górki na pazurki, Wytwórnia, Warszawa 2019. W zimowej odsłonie przygód Edzia grupa leśnych przyjaciół postanawia urządzić wyścig na sankach. Miś Antoni podchodzi do zabawy strasznie ambicjonalnie, ale Edzio nie ma ochoty na rywalizację. „A czy w tym wyścigu trzeba się ścigać”? – zastanawia się główny bohater. To bardzo dobre pytanie, a odpowiedź znajdzie się oczywiście na końcu książki. Astrid Desbordes z prostej historii potrafi wydobyć celną puentę, nie popadając w moralizatorstwo. Boutavant z kolei świetnie odnajduje się w chłodnej palecie barw.mat. pr. Astrid Desbordes (tekst), Marc Boutavant (ilustracje), <b>Z górki na pazurki</b>, Wytwórnia, Warszawa 2019. W zimowej odsłonie przygód Edzia grupa leśnych przyjaciół postanawia urządzić wyścig na sankach. Miś Antoni podchodzi do zabawy strasznie ambicjonalnie, ale Edzio nie ma ochoty na rywalizację. „A czy w tym wyścigu trzeba się ścigać”? – zastanawia się główny bohater. To bardzo dobre pytanie, a odpowiedź znajdzie się oczywiście na końcu książki. Astrid Desbordes z prostej historii potrafi wydobyć celną puentę, nie popadając w moralizatorstwo. Boutavant z kolei świetnie odnajduje się w chłodnej palecie barw.
Asia Gwis, W świecie małp, Nasza Księgarnia, Warszawa 2019. „W świecie małp” to kartonowa, edukacyjna publikacja o ssakach naczelnych. Poszczególne rozkładówki poświęcone są bardzo konkretnym tematom lub gatunkom. Osobna rozkładówka trafia się szympansom i gorylom, ale dowiemy się także, co jedzą małpy, jak zachowują się w stadach lub jak się komunikują. Informacji jest tu w sam raz – to wielka zaleta tej książki, że nie przytłacza nadmiarem danych. Z kolei w warstwie wizualnej w niektórych planszach wkrada się delikatny chaos i przeszacowanie liczby elementów, jakie oko może udźwignąć. Z drugiej strony Asia Gwis jest wyśmienitą kolorystką, a małpy to niezwykle barwny temat. Dosłownie i w przenośni.mat. pr. Asia Gwis, <b>W świecie małp</b>, Nasza Księgarnia, Warszawa 2019. „W świecie małp” to kartonowa, edukacyjna publikacja o ssakach naczelnych. Poszczególne rozkładówki poświęcone są bardzo konkretnym tematom lub gatunkom. Osobna rozkładówka trafia się szympansom i gorylom, ale dowiemy się także, co jedzą małpy, jak zachowują się w stadach lub jak się komunikują. Informacji jest tu w sam raz – to wielka zaleta tej książki, że nie przytłacza nadmiarem danych. Z kolei w warstwie wizualnej w niektórych planszach wkrada się delikatny chaos i przeszacowanie liczby elementów, jakie oko może udźwignąć. Z drugiej strony Asia Gwis jest wyśmienitą kolorystką, a małpy to niezwykle barwny temat. Dosłownie i w przenośni.
Marta Altes, Król kot, Wydawnictwo Tako, Toruń 2018. Do domu, w którym rządzi kot, wkrada się psi uzurpator. Przejmuje połowę królestwa i miłość poddanych. Wszelkie zasady, jakie dotąd panowały, muszą ulec zmianie. Marta Altes opowiada o trudnej relacji między psem i kotem, która rozpoczyna się niechęcią, a kończy niełatwą przyjaźnią. Altes świetnie radzi sobie w gatunku, jakim jest picturebook, i udowadnia to po raz kolejny. Wiele rozgrywa się tu w obrazie, w gestach, napięciu, niedopowiedzeniu. I w zabawnych rysunkach.mat. pr. Marta Altes, <b>Król kot</b>, Wydawnictwo Tako, Toruń 2018. Do domu, w którym rządzi kot, wkrada się psi uzurpator. Przejmuje połowę królestwa i miłość poddanych. Wszelkie zasady, jakie dotąd panowały, muszą ulec zmianie. Marta Altes opowiada o trudnej relacji między psem i kotem, która rozpoczyna się niechęcią, a kończy niełatwą przyjaźnią. Altes świetnie radzi sobie w gatunku, jakim jest picturebook, i udowadnia to po raz kolejny. Wiele rozgrywa się tu w obrazie, w gestach, napięciu, niedopowiedzeniu. I w zabawnych rysunkach.
Tom Percival, Zmartwienie Róży, Zielona Sowa, Warszawa 2019. Róża jest zwykłą dziewczynką mającą małe zmartwienie. Zmartwienie to materializuje się, rośnie i z czasem nadmiernie towarzyszy bohaterce we wszystkich czynnościach, psując zabawę. Tom Percival z wielkim wyczuciem, czułością, ale także stosowną powagą pokazuje zmagania Róży, jej zmiany nastrojów i uczuć. Ilustracje to solidny, anglosaski mainstream, więc sprawdzi się jako tzw. książka dla każdego. Od fanów Disneya po dzieci czytające Wilkonia.mat. pr. Tom Percival, <b>Zmartwienie Róży</b>, Zielona Sowa, Warszawa 2019. Róża jest zwykłą dziewczynką mającą małe zmartwienie. Zmartwienie to materializuje się, rośnie i z czasem nadmiernie towarzyszy bohaterce we wszystkich czynnościach, psując zabawę. Tom Percival z wielkim wyczuciem, czułością, ale także stosowną powagą pokazuje zmagania Róży, jej zmiany nastrojów i uczuć. Ilustracje to solidny, anglosaski mainstream, więc sprawdzi się jako tzw. książka dla każdego. Od fanów Disneya po dzieci czytające Wilkonia.
  • książki dla dzieci
Janina Paradowska

Reklama
POLITYKA
Newsletter Prenumerata cyfrowa
Facebook Twitter Instagram

Nasze wydawnictwa

  • Redakcja Polityki
  • Biuro reklamy
  • Napisz do redakcji
  • BOK dla prenumeratorów cyfrowych
  • O Polityce
  • Regulamin serwisu
  • Zasady publikacji komentarzy
  • Polityka prywatności
  • Polityka RODO
  • Informacje dla akcjonariuszy

Aplikacje Polityki

iOS i Android
iOS i Android
W aplikacjach publikujemy pełne wydania tygodnika POLITYKA oraz nasze pisma.

 

Aplikacja Fiszki fiszki
Fiszki Polityki
Codziennie podsumowujemy dla Ciebie najważniejsze wydarzenia dnia.
  • Dwutygodnik FORUM
  • Polityka Insight
  • Leśniczówka Nibork
  • Projekt: Cogision, Ładne Halo
  • Wykonanie: Vavatech
  • Prawa autorskie © POLITYKA Sp. z o.o. S.K.A.