Ja My Oni

Rodzimy się całkiem udani

„Nowy człowiek ma już na wstępie ukształtowany zestaw oczekiwań wobec tego świata” - uważa Agnieszka Stein. „Nowy człowiek ma już na wstępie ukształtowany zestaw oczekiwań wobec tego świata” - uważa Agnieszka Stein. Gael Conrad / Corbis
Jaki jest człowiek, zanim zepsuje go wychowanie
Człowiek rodzi się nie tylko gotowy na kontakt z drugim człowiekiem, ale jest też od początku nastawiony na współdziałanie z opiekunem, nawet jeśli odbywa się to kosztem godności i integralności psychicznej.Corbis Człowiek rodzi się nie tylko gotowy na kontakt z drugim człowiekiem, ale jest też od początku nastawiony na współdziałanie z opiekunem, nawet jeśli odbywa się to kosztem godności i integralności psychicznej.

Jeszcze kilkanaście lat temu wielu psychologów rozwojowych uważało, że dzieci nie są stuprocentowymi ludźmi. Niemowlęta i maluchy były uważane za istoty egocentryczne i aspołeczne, które dopiero poddane pracowitej obróbce przez rodziców i społeczeństwo miały szansę przekształcić się w pełnowartościowych członków społeczeństwa. Jesper Juul, duński pedagog i terapeuta rodzinny, twierdzi, że sposób, w jaki traktujemy dzieci, determinuje rozwój świata.

Ja My Oni „Szczęśliwie dorosnąć” (100004) z dnia 07.03.2012; Dorosnąć; s. 12
Reklama