Ja My Oni

Omnibolizm

Dr Jarosław Derejczyk jest gerontologiem, dyrektorem Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach-Szopienicach, śląskim konsultantem wojewódzkim w dziedzinie geriatrii. Dr Jarosław Derejczyk jest gerontologiem, dyrektorem Szpitala Geriatrycznego im. Jana Pawła II w Katowicach-Szopienicach, śląskim konsultantem wojewódzkim w dziedzinie geriatrii. Leszek Zych / Polityka
Rozmowa z geriatrą dr. Jarosławem Derejczykiem o tym, na co tak naprawdę chorują starsi ludzie, z czego i czym należy ich leczyć.
Jednym z najpoważniejszych problemów u ludzi starszych jest depresja. Cierpi na nią po 80-tce co czwarty pacjent.Leszek Zych/Polityka Jednym z najpoważniejszych problemów u ludzi starszych jest depresja. Cierpi na nią po 80-tce co czwarty pacjent.

Joanna Podgórska: – Wiadomo, jakim okresem życia zajmuje się pediatria. A kiedy zaczyna się geriatria?
Jarosław Derejczyk: – Nie ma precyzyjnej definicji starości, a te, które były, powoli stają się nieaktualne. Żartobliwa definicja mówi, że stary jest ten, kto jest od nas o 6 lat starszy. Dotyczy to nawet chłopców w piaskownicy, którzy widząc przechodzącą dziewczynkę o 6 lat starszą od nich, mówią: fajna, ale za stara. Kiedyś WHO ustaliło, że starość zaczyna się od 60 roku życia. W Europie przyjmuje się 65. My jako geriatrzy mamy granicę wczesnej i późnej starości. Wczesna starość pokrywa się z normą europejską, ale mówi się także o okresie przedstarczym od 45 r.ż. Kiedy wypowiadamy to głośno, ludzie tupią na sali i śmieją się z nas. Ale jeszcze 50 lat temu tak by nie było.

Kiedy starość właściwie się zaczyna

Kiedy Asnyk pisał swój melancholijny wiersz: „Gdybym był młodszy dziewczyno, gdybym był młodszy”, miał 30 lat.
Od znajomych często dostaję wygrzebane w archiwach wycinki prasowe z informacjami typu: „Woźnica potrącił na przejściu dla pieszych 45-letniego starca”. Za granicę biologiczną późnej starości przyjmuje się 75 r.ż., po 90 zaczyna się długowieczność. Postęp medycyny spowodował, że średnia długość życia rośnie. Wyliczono nawet, że w ciągu doby ta średnia wydłuża się o kilka minut. Biorąc pod uwagę socjologiczne stereotypy widać, że zmienia się także zachowanie ludzi. Dziś osoba 60-letnia myśli, jak zagospodarować najbliższych 20 czy 30 lat. Jeśli ma na to możliwości finansowe, to czas do 70 może spędzić na przykład uprawiając turystykę.

Ja My Oni „Szczęśliwie dorosnąć” (100004) z dnia 07.03.2012; Nabrać patyny; s. 70
Reklama