Ja My Oni

Żeby z tego nie było dzieci

Pierwszym i najbardziej skutecznym (zaraz po zachowaniu dziewictwa aż do śmierci) środkiem antykoncepcyjnym, chroniącym zarówno przed niechcianą ciążą, jak i wirusem HIV, jest prezerwatywa. Pierwszym i najbardziej skutecznym (zaraz po zachowaniu dziewictwa aż do śmierci) środkiem antykoncepcyjnym, chroniącym zarówno przed niechcianą ciążą, jak i wirusem HIV, jest prezerwatywa. Getty Images
Jak rozmaite metody antykoncepcji wpływają na psychikę partnerów i jakość seksu.
Od kilku lat wśród dziewcząt nasila się zjawisko paranoi ciążowej. Nawet te, które nie współżyją, obsesyjnie boją się ciąży.Emil Pozar/Getty Images Od kilku lat wśród dziewcząt nasila się zjawisko paranoi ciążowej. Nawet te, które nie współżyją, obsesyjnie boją się ciąży.

Juda rzekł do Onana: Idź do żony twego brata i dopełnij z nią obowiązku szwagra, a tak sprawisz, że twój brat będzie miał potomstwo”. Onan, ilekroć zbliżał się do żony swego brata, unikał zapłodnienia. „Złe było w oczach Pana to, co on czynił, i dlatego także zesłał na niego śmierć”.

Biblijny Onan kojarzy się dziś głównie z masturbacją, chociaż jako popularyzator stosunku przerywanego powinien zostać patronem antykoncepcji. Po części skojarzenie z masturbacją jest jednak słuszne. Wszak podobnie chodzi o to, żeby było przyjemnie, ale żeby nie było z tego dzieci.

Dobrze i tanio

Stary dowcip brzmi: Jak nazwiesz parę, która stosuje stosunek przerywany jako metodę antykoncepcyjną? Rodzice. Tymczasem z badań ankietowych przeprowadzonych przez seksuologa prof. Zbigniewa Izdebskiego w 2005 r. na próbie 574 kobiet w wieku 15–49 lat wynika, że w Polsce metoda, za którą Bóg skarcił Onana, nadal trzyma się mocno. Aż 21 proc. aktywnych seksualnie Polek zadeklarowało, iż polega na niej, aby nie zajść w ciążę. Z opracowania udostępnionego przez Instytut Guttmachera w 2010 r. wynika, że zaledwie co 20 Amerykanka traktuje stosunek przerywany jako sposób antykoncepcji.

Źródeł żywionej przez Polaków preferencji dla stosunku przerywanego można poszukiwać po części w tym samym czynniku, który odpowiada za sukces pakietu biurowego OpenOffice w Polsce. Oba dostępne są za darmo. Za popularność stosunku przerywanego może odpowiadać również przywiązanie Polaków do tradycyjnych wartości – zwłaszcza w sferze religijnej. Kościół zaś postrzega płodność jako dar od Boga, z którym nie powinno się polemizować. Duchowni od zawsze byli nieprzychylni stosowaniu antykoncepcji.

Ja My Oni „O dobrym seksie” (100056) z dnia 25.09.2012; MAŁŻEŃSKA SYPIALNIA; s. 49
Reklama