Ja My Oni

Nie bój się białej rękawiczki

JACKSON POLLOCK, „Konwergencja”, 1952 r. JACKSON POLLOCK, „Konwergencja”, 1952 r. Albright-Knox Art Gallery / Corbis
Kto ma więcej problemów ze sobą: pedant czy bałaganiarz?
PIET MONDRIAN, „Kompozycja z żółtym, niebieskim i czerwonym”, 1930 r.Christie's Images/Corbis PIET MONDRIAN, „Kompozycja z żółtym, niebieskim i czerwonym”, 1930 r.

Pokaż mi twoje mieszkanie, a powiem ci, kim jesteś – jest w tym ziarno prawdy. To, w jaki sposób porządkujemy przestrzeń wokół siebie, jest odzwierciedleniem naszej osobowości. Doskonale wiemy, że i pedanteria, i zamiłowanie do życia w artystycznym nieładzie mogą generować problemy.

Magda: – Wyjść do pracy bez umycia talerzyka i filiżanki po śniadaniu? To mi się nie zdarzyło nigdy. Ubranie mam zawsze przygotowane dzień wcześniej, paznokcie pomalowane, torba zapakowana. Rano wkładam do niej tylko telefon, który w nocy podpięty jest do ładowarki. Kiedyś nie podłączyłam go do prądu, nie mogłam zasnąć, musiałam wstać i to zrobić. W torebce mam zawsze zapasowe rajstopy na wypadek, gdyby w tych włożonych rano poleciało oczko. Są w kolorze cielistym, żeby pasowały do wszystkich spódnic. Dojazd do pracy mam obliczony tak, żeby być w biurze 10 min przed wszystkimi, kiedy współpracownicy wchodzą, ja już rozpisuję sobie plan dnia na kartce. Kiedyś z powodu budowy drugiej linii metra w mojej okolicy była zamknięta ulica. Wieczorem wsiadłam w samochód, żeby wiedzieć, jak prowadzi objazd, i rano nie tracić czasu na szukanie go.

Marcin: – Budzik dzwoni, a ja włączam tryb „jeszcze pięć minut”. Zawsze. Chociaż wiem, jak to się skończy. Po czwartym albo piątym razie biegnę pod prysznic. Szybko się wycieram, popijam kawę, suszę włosy, wciągam spodnie – wszystko naraz. Kubek porzucam gdzieś na trasie kuchnia–przedpokój, ścielę po powrocie z pracy. Albo i nie, jak mi się nie chce. Biegnę na przystanek, wpadam do tramwaju. W pracy już się przyzwyczaili, że zwykle jestem spóźniony.

Ja My Oni „Odkryj swoje ja” (100078) z dnia 03.02.2014; Nie dać się samemu sobie; s. 44
Reklama