Ja My Oni

Zatruci głodem

Nieodparte poszukiwanie doznań

Jak szacuje „The Economist. The World in 2014”, biznes narkotykowy to dochody rzędu 300 mld dol. rocznie i ćwierć miliarda klientów. Jak szacuje „The Economist. The World in 2014”, biznes narkotykowy to dochody rzędu 300 mld dol. rocznie i ćwierć miliarda klientów. Getty Images
Narkotyki: dlaczego jedni uzależniają się, a inni – nie?

Amerykański aktor Philip Seymour Hoffman został znaleziony martwy w swoim mieszkaniu w lutym 2014 r. We krwi 46-letniego aktora znaleziono ślady heroiny, kokainy, amfetaminy oraz leków przeciwlękowych i nasennych. Hoffman zmarł w wyniku ciężkiego zatrucia organizmu tymi substancjami. Świat obiegł jeszcze jeden szczegół – że aktor został znaleziony z igłą wbitą w ramię. Po jego śmierci amerykański magazyn „New Yorker” nie szczędził słów żalu. Pisano, że nie będzie jeszcze długo kogoś takiego jak on. Laureat Oscara z 2005 r. za główną rolę w „Capote”. Trzykrotnie nominowany do tej nagrody za role drugoplanowe. Pięciokrotnie – do Złotych Globów. Również aktor i reżyser ­teatralny. Producent filmowy. Ojciec trójki dzieci. Gdy Hoff­man miał 22 lata, poszedł na odwyk. Był wtedy ­uzależniony od narkotyków i alkoholu. Przez następne 23 lata nie brał nic. Do czasu.

Definicja Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), szeroko stosowana, mówi o tym, że uzależnienie to stan okresowego lub chronicznego zatrucia organizmu, wynikający z systematycznego zażywania pewnej substancji. Warto uzupełnić jeszcze tę definicję. Uzależnienie to psychiczny przymus zażywania określonej substancji, problemy z kontrolowaniem zachowania związanego z jej zażywaniem (na początku wyrażane humorystycznie: „Mogę rzucić, kiedy zechcę. Ale nie chcę”) i fizjologiczne objawy związane z zaprzestaniem jej przyjmowania (w przypadku heroiny są to drżenie mięśni, wymioty, biegunka, a nawet zapaść lub śmierć).

Ale uzależnienie od substancji psychoaktywnej to coś jeszcze. Na ogół towarzyszy mu podwyższenie tolerancji na tę substancję (trzeba przyjmować jej coraz więcej, aby poczuć efekt), zaniedbywanie dotychczasowych zainteresowań, zmiana ­trybu i stylu życia.

Ja My Oni „Jak przetrwać życiowe dramaty” (100082) z dnia 26.05.2014; Gdy umysł zawodzi; s. 102
Oryginalny tytuł tekstu: "Zatruci głodem"
Reklama