Ja My Oni

Chcesz o tym napisać?

Pisanie jako terapia

Często bywa też tak, że człowiek mówić po prostu nie jest w stanie. Ale jest w stanie pisać. Często bywa też tak, że człowiek mówić po prostu nie jest w stanie. Ale jest w stanie pisać. Getty Images
Czy można radzić sobie z dramatycznymi przeżyciami i emocjami, przelewając je na papier.

Gdybyśmy mieli wyobrazić sobie spotkanie z psychoterapeutą, zapewne przywołalibyśmy przed oczy następującą, znaną z filmów, scenę: pacjent (klient) leży na kozetce (siedzi na fotelu) ze wzrokiem utkwionym w sufit, obok siedzi terapeuta. Pacjent opowiada o swoich kłopotach, a terapeuta co jakiś czas zadaje sakramentalne pytanie: Chcesz o tym porozmawiać?

Rozmowa z terapeutą może pomóc, nie każdy jednak ma czas, środki i możliwości, by odbywać regularne spotkania. Pomaga jednak nawet zwracanie się do nieistniejącego słuchacza, chodzi bowiem nie tyle o komunikowanie się z kimś, ile komunikowanie o czymś – o własnych przeżyciach i związanych z nimi uczuciach.

Tłumić czy wyrzucać

Dlaczego mówienie o emocjach przynosi ulgę, a ich tłumienie jest nieskutecznym sposobem radzenia sobie z kryzysem? Jedno z badań nad wyrażaniem emocji objęło grupę ocalałych z Holocaustu, w większości polskiego pochodzenia, którzy po II wojnie światowej wyemigrowali do Stanów Zjednoczonych. W dużej części byli to ludzie, którzy po raz pierwszy opowiadali swoją historię. Badani przychodzili do laboratorium, gdzie mieli przez dwie godziny opowiadać o swoich przeżyciach z czasów wojny. Okazało się, że większe otwarcie emocjonalne podczas spotkania było powiązane z ich późniejszym stanem zdrowia (zanotowali mniejszą liczbę wizyt lekarskich oraz odczuwali mniej negatywnych emocji w półtora roku po badaniu). Badanie dotyczyło osób, dla których wydarzenie traumatyczne miało miejsce 40 lat wcześniej. Pokazuje to, że tak naprawdę nigdy nie jest za późno, aby przepracować starą traumę.

Ja My Oni „Jak przetrwać życiowe dramaty” (100082) z dnia 26.05.2014; Gdy umysł zawodzi; s. 112
Oryginalny tytuł tekstu: "Chcesz o tym napisać?"
Reklama