Ja My Oni

Dać

Jak dotować dorosłe dzieci? Pięć przykazań

Czy pomoc dorosłym dzieciom jest na pewno tylko aktem miłości rodzicielskiej? Czy pomoc dorosłym dzieciom jest na pewno tylko aktem miłości rodzicielskiej? Clem Onojeghuo / Unsplash
Pięć przykazań dla rodziców, którzy chcą i mogą wesprzeć dorosłe dzieci (i dla dzieci, które wsparcie przyjmują).

W telewizyjnej reklamie banku dziewczynka pyta mamę: „A dlaczego kiedy wujcio rozmawia z babcią, to tak śmiesznie chodzi?”. Mama odpowiada: „Bo babcia Marylka co roku funduje wakacje wujciowi, więc wujcio tańczy, jak mu babcia zagra”. Pieniądze w relacjach rodzice–dzieci często są problemem. Jak poważnym? I jak sobie z nim radzić?

Pierwsze: nie zabierać wolności

Łukasz bardzo chciał studiować za granicą. Historię sztuki. Rodzice, majętni menedżerowie z korporacji, zgodzili się finansować jego edukację, ale pod warunkiem, że wybierze ekonomię. – Zależało mi na studiach na Zachodzie, więc się zgodziłem. Ale po roku męczarni na ekonomii wróciłem do Warszawy i dziś jestem absolwentem ASP – opowiada. Nie zarabia tyle co rodzice, lecz jest szczęśliwy. Bo stać go na spokojne życie, wyjścia do restauracji i comiesięczne raty kredytu. Relacje z rodzicami określa dyplomatycznie jako poprawne. – Istnieje jednak niewypowiedziana pretensja z ich strony, że zawiodłem oczekiwania, nie idąc w ich zawodowe ślady, i że nie skorzystałem z szansy, jaką chcieli mi dać – mówi Łukasz. – Ja też mam żal, że nie uszanowali mojego wyboru, że w pewnym sensie zmarnowałem rok na studiowanie czegoś tak dalekiego od moich pasji i zainteresowań.

Do gabinetów terapeutów często trafiają dorosłe dzieci, które np. jako załącznik do pieniędzy na mieszkanie dostały mapę z lokalizacjami, gdzie to swoje pierwsze gniazdko mają uwić. Jedni zupełnie sobie z tym nie radzą i choć mają już swoje rodziny, wciąż funkcjonują pod dyktando rodziców. Drudzy – ci, którym starczyło sił, aby zamieszkać tam, gdzie im się podoba – żyją z nieuzasadnionym poczuciem winy, że wzięli pieniądze, ale nie spełnili oczekiwań.

Ja My Oni „Pieniądze: urok i ułuda” (100090) z dnia 02.02.2015; Pieniądze w rodzinie; s. 37
Oryginalny tytuł tekstu: "Dać"
Reklama