Ja My Oni

Ile jest warta Mona Lisa

(Bez)cenne dzieła sztuki

Rynek sztuki to miejsce, w którym najlepiej sprawdza się zasada: towar jest wart tyle, ile ktoś jest gotów za niego zapłacić. Rynek sztuki to miejsce, w którym najlepiej sprawdza się zasada: towar jest wart tyle, ile ktoś jest gotów za niego zapłacić. Patrick Molnar/Corbis / AN
Inwestorzy na całym świecie wystawiani są na różne pokusy: lokaty, akcje, nieruchomości, jachty, złoto, rzadkie alkohole czy wyjątkowe konie. W tym wyścigu do grubych portfeli najwięcej atutów zdają się jednak mieć dzieła sztuki.

Zakup obrazu, rzeźby czy starej grafiki gwarantuje równoczesne zaspokojenie dwóch niezwykle ważnych potrzeb wykładającego pieniądze. Po pierwsze, przydaje mu prestiżu. Dobra sztuka na ścianach gabinetu czy salonu świadczy o finansowej stabilizacji tak potrzebnej w prowadzeniu interesów i budowie wizerunku. Także o poczuciu smaku, wyrafinowanych gustach czy budzącej szacunek wiedzy. Często wprawdzie o zakupach decydują doradcy, ale oficjalny przekaz pozostaje niezmienny: jestem estetą, człowiekiem wrażliwym na piękno.

Ja My Oni „Pieniądze: urok i ułuda” (100090) z dnia 02.02.2015; Co z pieniędzmi robić; s. 99
Oryginalny tytuł tekstu: "Ile jest warta Mona Lisa"
Reklama