Ja My Oni

Homo sapiens idzie zabijać

Zbrodnia w imię polityki

Ofiary Czerwonych Khmerów, masowy grób odkryty w Kambodży w 2009 r. Ofiary Czerwonych Khmerów, masowy grób odkryty w Kambodży w 2009 r. Marc Dozier / Corbis
Czy w każdej ludzkiej istocie jest siła, która może ją pchnąć do krzywdzenia, gwałcenia, udziału w rzezi, ludobójstwie?
Kaing Guek Eav, naczelnik jednego z więzień Czerwonych
Khmerów, za zbrodnie skazany na dożywocie.Mark Peters/AFP/EAST NEWS Kaing Guek Eav, naczelnik jednego z więzień Czerwonych Khmerów, za zbrodnie skazany na dożywocie.

Freud: taniec Erosa z Tanatosem

Tworząc zręby teorii psychoanalitycznej na przełomie XIX i XX w., czyli w okresie dla Europy względnie spokojnym, Zygmunt Freud przyjął, że podstawą wszelkich ludzkich działań jest instynkt życia, który nazwał Erosem. Instynkt ten skłania ludzi do poszukiwania przyjemności, do dbałości o siebie, a zarazem do wchodzenia w pozytywne relacje ze światem, troski o własny gatunek. Postulując zasadnicze znaczenie Erosa, Freud był jednocześnie głęboko przekonany o wewnętrznym skonfliktowaniu ludzkiej natury, którego przejawy obserwował u swoich pacjentów. Coś w jego teorii jednak się nie zgadzało – skoro człowiekiem kierował wyłącznie instynkt życia, jakim sposobem mogła wydarzyć się I wojna światowa?

W latach 20. Freud włączył do psychoanalizy, uznawanej za pierwszą teorię osobowości, pojęcie instynktu śmierci: to Tanatos sprawia, że my sami i nasze otoczenie jawi się nam jako odpychające. Instynkt śmierci prowadzi człowieka do różnych form agresji, skierowanej wobec siebie i innych. Istnieje wersja, że twórca psychoanalizy wprowadził tę ideę, usiłując wyjaśnić właśnie I wojnę światową.

Freud nie doświadczył II wojny światowej. We wrześniu 1939 r. zdecydował się na eutanazję, z uwagi na postępujące cierpienie związane z nowotworem jamy ustnej. W jaki sposób wyjaśniłby Holocaust, tego się nie dowiemy. Być może nawet nie próbowałby go tłumaczyć. Po II wojnie europejscy intelektualiści zamilkli lub przycichli, przytłoczeni niedawnymi działaniami własnymi, przedstawicieli swojego narodu lub komunistycznymi represjami. Bezwiednie oddali prawo głosu uchodźcom z Europy i Amerykanom.

Ja My Oni „Psychologia i polityka” (100095) z dnia 26.04.2015; Rewolucje, przewroty, wojny; s. 134
Oryginalny tytuł tekstu: "Homo sapiens idzie zabijać"
Reklama