Ja My Oni

Mam zły gen

Co nam z wiedzy o naszych genach

Mirosław Gryń / Polityka
Co człowiekowi z wiedzy, że choroba psychiczna dotknęła kogoś z jego krewnych.

Jedna z pięciorga

„Geny, które dziedziczymy po rodzicach, znajdują się w strukturach zwanych chromosomami. Wszyscy mamy 23 pary chromosomów. Każda para składa się z chromosomu pochodzącego od matki i ojca. Geny są umieszczone w chromosomach jak korale na sznurku”. – Eric Clarkson, konsultant genetyczny, z największą starannością objaśniał 21-letniej Katie O’Brien zawiłości dziedziczenia. Uciekał się do symboli, rysował na tablicy wszystko, co mogło przybliżyć jej wyobraźnię do niewidocznego szyfru, jaki znajdował się w jej materiale genetycznym: „Litery i słowa, które tworzą ten przepis, to DNA. A zmiana będąca podłożem pani problemu dotyczy tych liter. Gen choroby znajduje się na chromosomie czwartym” – Clarkson powoli przechodził do najważniejszej informacji, po którą dziewczyna przyszła do poradni neuropsychiatrycznej w Bostonie.

Była jedną z czwórki rodzeństwa, której ojciec zapadł na pląsawicę Huntingtona – nieuleczalną chorobę dotykającą umysłu i ciała, odziedziczoną po matce. Teraz Katie, tak jak jej dwaj bracia i siostra, mieli 50-procentowe ryzyko zachorowania. Dowiedzieć się prawdy czy nie? Jeśli okaże się, że otrzymała w spadku zmutowaną wersję genu, to jak żyć ze świadomością, że straci władzę nad ciałem, które zacznie się wić w pląsach? Zmieni się jej zachowanie. Nastąpi otępienie. Ale nie dostanie żadnej pewności, kiedy ten koszmar się zacznie. Może lepiej nie wiedzieć, że kiedyś cegła spadnie nam na głowę?

Psychiatria: najwięcej znaków zapytania

Rozterki rodziny dotkniętej genetyczną chorobą Huntingtona opisuje wydana niedawno w Polsce książka „Sekret O’Brienów” autorstwa amerykańskiej neurobiolożki Lisy Genovy (która zdobyła sławę książką „Motyl” o chorobie Alzheimera, spopularyzowaną oscarową rolą Julianne Moore).

Ja My Oni „Co po kim dziedziczymy” (100098) z dnia 04.08.2015; Co dostajemy w genach; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Mam zły gen"
Reklama