Ja My Oni

W poszukiwaniu siebie

Wspomnienia przelane na papier

Fragment XVIII-wiecznej kopii „Pamiętników” Jana Chryzostoma Paska Fragment XVIII-wiecznej kopii „Pamiętników” Jana Chryzostoma Paska Polona
Pamiętniki, dzienniki, blogi: po co spisujemy własne i czytamy cudze wspomnienia.
Jak twierdzi amerykański socjolog edukacji prof. Robert Havinghurst, poznanie przeszłości ma dla człowieka największe znaczenie w okresie dorastania.Tanja Luther/BEW Jak twierdzi amerykański socjolog edukacji prof. Robert Havinghurst, poznanie przeszłości ma dla człowieka największe znaczenie w okresie dorastania.

Pisanie o sobie przeżywa renesans. Podczas gdy ponad połowa Polaków w ogóle nie czyta, coraz więcej osób odczuwa potrzebę przelewania swoich myśli na papier lub znaki cyfrowe. Bo z psychologicznego punktu widzenia pamiętniki to element pamięci zbiorowej służący lepszemu oddaniu subtelnych rodzinnych zaszłości, dokładniejszej rekonstrukcji przeszłości, pozwalający też lepiej radzić sobie z przemijaniem.

Piszę, więc jestem

Kiedy ktoś spisuje wspomnienia, zazwyczaj nie myśli o potomnych. Najważniejsze jest wyrzucenie z siebie emocji, których nie może lub nie chce zdradzić drugiej osobie. Pisząc, nie pozostaje z nimi sam. Tę metodę postulują twórcy psychologicznej Teorii Poszukiwania Znaczenia. Według niej człowiek nieustannie szuka sposobów uzasadniania zdarzeń ze swojego życia, np. śmierci bliskich, rozstań, chorób. Tworzy więc i spisuje narracje, które służą ułożeniu doświadczeń w strukturę. – Rzeczywistość przekłada się na historię, bo znalezienie opowieści, która porządkuje emocje i przemiany w życiu, pozwala zrozumieć klęskę, niepowodzenie czy zagrożenie. A to podstawowy warunek adaptacji do stresu – twierdzi prof. Jerzy Trzebiński z Uniwersytetu SWPS w Warszawie. Marian Tyrowicz, polski historyk, o swojej motywacji do spisywania wspomnień pisze: „Poszukiwałem prawdy nie tylko o egzystencjach czasów minionych, ale – i być może przede wszystkim – poszukiwałem siebie samego”. Zawarł tę myśl już w tytule (który pozwalamy sobie w części pożyczyć): „W poszukiwaniu siebie…: wspomnienia i refleksje. Pod lwowskim niebem”.

Pamiętniki to także sposób na radzenie sobie z własnym przemijaniem. Pisarz i antropolog Ernest Becker uważa, że człowiek nie boi się starzenia.

Ja My Oni „Co po kim dziedziczymy” (100098) z dnia 04.08.2015; Co dajemy potomkom; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "W poszukiwaniu siebie"
Reklama