Ja My Oni

Otwarcie w zamkniętym kręgu

Dlaczego warto swoje problemy rozwiązywać z innymi

Grupy terapeutyczne pod wieloma względami przypominają rodziny: psychoterapeuci kojarzą się ich uczestnikom z rodzicami, a pozostałe osoby z rodzeństwem. Grupy terapeutyczne pod wieloma względami przypominają rodziny: psychoterapeuci kojarzą się ich uczestnikom z rodzicami, a pozostałe osoby z rodzeństwem. Martin Barraud / Getty Images
Psychoterapia grupowa – na czym polega i dlaczego warto przełamać przed nią opór.
W Polsce przez długie lata jedynymi sprawnie funkcjonującymi i widocznymi w przestrzeni publicznej grupami byli Anonimowi Alkoholicy.Martin Barraud/Getty Images W Polsce przez długie lata jedynymi sprawnie funkcjonującymi i widocznymi w przestrzeni publicznej grupami byli Anonimowi Alkoholicy.

W Stanach Zjednoczonych i wielu państwach Europy psychoterapia grupowa jest często wybieraną opcją. W Polsce jest zgoła inaczej. Z kilku powodów. Po pierwsze, nasza kultura charakteryzuje się niewielką otwartością wobec „obcych”. O ile Amerykanie nie mają problemów z wyrażaniem uczuć wobec nieznanych osób, o tyle Polacy kierują się dewizami typu „brudy pierz tylko w domu”. Nasz narodowy nawyk oddzielania tego, co prywatne, od tego, co publiczne, ma głęboki sens historyczny – w czasach, w których Amerykanie tworzyli konstytucję podkreślającą wolność jednostek, Polacy uczyli się prowadzić podwójne życie, pozwalające przetrwać pod zaborami.

Ja My Oni „Psychoterapia. Dla kogo, u kogo” (100102) z dnia 23.11.2015; Dla kogo, u kogo; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Otwarcie w zamkniętym kręgu"
Reklama