Ja My Oni

Pomoc na miarę

Jak połączyć metody dla dobra pacjenta

Psychoterapeuci starają się ulepszać własną praktykę od momentu, kiedy ich zawód się sprofesjonalizował, czyli od ponad stu lat. Psychoterapeuci starają się ulepszać własną praktykę od momentu, kiedy ich zawód się sprofesjonalizował, czyli od ponad stu lat. Elizabeth Young / Getty Images
Jak leczyć eklektycznie, czyli psychoterapia integracyjna.

W jakim stopniu technika używana przez terapeutę wpływa na efekty leczenia? W 15 procentach. Tak przynajmniej widzą to osoby korzystające z psychoterapii, które wzięły udział w badaniach Michaela J. Lamberta w 1999 r. Z badań wynika także, że takie samo znaczenie (15 proc.) mają łącznie oczekiwania pacjentów i efekt placebo. Co zatem jest najważniejsze w zdrowieniu? Czynniki związane z pacjentem i zdarzenia osobiste (40 proc.) oraz dobra relacja z terapeutą (30 proc.). Podobne wyniki uzyskali w 2010 r. Danny W. Scott i William H. Miller: tym, co najbardziej pomaga w leczeniu, jest zestaw indywidualnych cech pacjenta i psychoterapeuty (między 60 a 70 proc.), a nie terapeutyczna ideologia i przyporządkowane jej narzędzia (od 3 do 5 proc.).

Psychoterapeuci starają się ulepszać własną praktykę od momentu, kiedy ich zawód się sprofesjonalizował, czyli od ponad stu lat. Korzystają głównie z nauk medycznych, humanistycznych i społecznych, a w szczególności z psychologii oraz neurologii. Bardzo często są jednak tak pewni efektywności metody, w której pracują, że niechętnie doceniają inne techniki.

Są i tacy, którzy chętnie łączą różne poglądy i idee, wzbogacając tym samym swój własny warsztat. Podejście integracyjne cieszy się coraz większą popularnością.

W literaturze przedmiotu wskazuje się najczęściej na kilka czynników, które sprzyjają psychoterapii integracyjnej. Przede wszystkim wiele badań udowodniło, że nie można wskazać metody najskuteczniejszej w leczeniu zaburzeń osobowości czy zachowania. Zwiększyła się także komunikacja i wymiana doświadczeń między psychoterapeutami i badaczami, co spowodowało otwartość na eksperymenty.

Ja My Oni „Psychoterapia. Dla kogo, u kogo” (100102) z dnia 23.11.2015; Dla kogo, u kogo; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Pomoc na miarę"
Reklama