Ja My Oni

Lęki bladego robaczka

Czego się boją współcześni mężczyźni

Mirosław Gryń / Polityka
Czego nie potrafią i czego się obawiają współcześni mężczyźni.
„Zrozumieć mężczyznę. Rozmawiają Renata Arendt-Dziurdzikowska i Benedykt Peczko”, wyd. Biały Wiatr Digital Fox, 2015.materiały prasowe „Zrozumieć mężczyznę. Rozmawiają Renata Arendt-Dziurdzikowska i Benedykt Peczko”, wyd. Biały Wiatr Digital Fox, 2015.

„Jeśli obecnie trudno być kobietą, to bycie mężczyzną stało się w ogóle niemożliwe” – te słowa wybitnej francuskiej historyczki i filozofki Elizabeth Badinter przywołuje we wstępie do książki „Zrozumieć mężczyznę” Renata Arendt-Dziurdzikowska. Jest to cykl jej rozmów z psychologiem i psychoterapeutą Benedyktem Peczko, w których wspólnie analizują kondycję psychiczną współczesnego mężczyzny. A gdy przyjrzeć się faktom, nie wygląda ona dobrze.

Mężczyźni żyją krócej od kobiet, częściej stają się ofiarami zawałów, wypadków i samobójstw. Z badań wynika także, że coraz częściej cierpią na depresję. Wychowywani do osiągnięcia sukcesu i pełnienia ról przywódczych, mają okazywać siłę, kryć słabości i lęki, a coraz częściej są sfrustrowani, niepewni siebie, zagubieni w życiowych rolach. „Presja patriarchalnej kultury na mężczyzn jest bardzo silna, ponieważ nie została oswojona – mówił w wywiadzie dla POLITYKI dziennikarz i socjolog Marek Kochan, autor książki »Plac zabaw«. – Mężczyźni ciągle żyją w tych okowach. Chitynowe pancerzyki przyrosły nam do ciała, a my myślimy, że to skóra. Jeśli z mężczyzny zedrze się stanowisko, dochody, pozycję zawodową, to co zostanie? Jakiś blady robaczek”. Kobiety wyszły z patriarchalnych, ograniczających wzorców, zmierzyły się z koniecznością grania sztywnych ról, odkryły swoją siłę i niezależność. Nie oznacza to, że nie podlegają już żadnym presjom, ale w przypadku mężczyzn te presje są o wiele bardziej bezwzględne.

Dlaczego bąk wiruje

Jak przekonuje Benedykt Peczko, największym problemem mężczyzn jest dziś to, że przymierzają się do nierealnych wzorców. I jako przykład sztywnego i ograniczającego sposobu myślenia o męskości przywołuje stereotyp mówiący o zbudowaniu domu, spłodzeniu syna i posadzeniu drzewa.

Ja My Oni „Wszystko o miłości” (100104) z dnia 08.02.2016; Mechanika miłości; s. 28
Oryginalny tytuł tekstu: "Lęki bladego robaczka"
Reklama