Ja My Oni

Nasze małe misteria

Jak urozmaicić związek?

Niedziela (czytanie w łóżku), obraz P.J. Crooka Niedziela (czytanie w łóżku), obraz P.J. Crooka www.bridgemanart.com/Photopower
Jakie znaczenie dla związku mają rytuały, czyli utrwalone sposoby spędzania czasu we dwoje?

Słowo rytuał pochodzi od łacińskiego ritus, które odnosiło się do symbolicznych czynności, składających się na obrzędy religijne czy praktyki magiczne oraz utrwalonych, powtarzalnych sposobów postępowania, prowadzących do określonego celu. W związku dwojga ludzi celem jest utrwalanie ich uczuć.

Brytyjska psycholog dr Sue Johnson, twórczyni terapii skoncentrowanej na emocjach, przekonuje, że rytuały angażują emocjonalnie i fizycznie, a więc kształtują naszą przynależność do związku. Pomagają także nadać mu strukturę i zbudować w obu partnerach poczucie, że jest wyjątkowy.

Dlatego zanim para zdecyduje się na określone sposoby wyjątkowego spędzania czasu razem, powinna dokonać bilansu związku. Nie zaszkodzi spisać swoje potrzeby, oczekiwania wobec samego siebie i partnera, a także cele, jakie stawiamy przed sobą i związkiem na najbliższy czas i na kolejne 5–10 lat. To pokaże, jakiego rodzaju rytuały mogą pomóc. Jeśli partnerzy są zestresowani, przyda im się czas spędzany w spokojnej, romantycznej atmosferze. Jeśli potrzebują w życiu zastrzyku energii, lepiej by wymyślili dla siebie jakiś rodzaj fizycznej aktywności.

Wprowadzanie w życie pomysłów natychmiast i wielu jednocześnie raczej nie przynosi efektów. Na odnalezienie odpowiedniego potrzeba czasu. Zawsze jednak w końcu znajdzie się jakieś małe misterium, jakiś rodzaj wspólnego celebrowania urody życia, który obojgu przyniesie radość i spełnienie.

Każdy związek się zmienia i rytuały z początkowego okresu niekoniecznie muszą sprawiać radość po latach. Wtedy trzeba je zastąpić nowymi, a nie martwić się, że stały się uciążliwym przyzwyczajeniem. Już samo poszukiwanie ożywia związek.

Wybierając rytuały, warto też pamiętać, że aby zbudować pełny związek, trzeba harmonii w sferach ciała, umysłu i duszy.

Ja My Oni „Wszystko o miłości” (100104) z dnia 08.02.2016; Miłość w parze; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Nasze małe misteria"
Reklama