Ja My Oni

I stała się ona, czyli o kamieniach milowych w rozwoju dziewcząt

Etapy rozwoju: od dziewczynki do kobiety

„Dopiero z czasem do dziewczynki dociera, że w przyszłości nieodwołalnie będzie kobietą”. „Dopiero z czasem do dziewczynki dociera, że w przyszłości nieodwołalnie będzie kobietą”. Beta Film / EAST NEWS
Dr Magdalena Śniegulska, psychoterapeutka i dydaktyczka z Poradni dla Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu SWPS o kamieniach milowych w rozwoju dziewcząt.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 25. „Kobieta: instrukcja obsługi zwłaszcza dla mężczyzn”. Poradnik dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Plemnik z chromosomem X dociera do komórki jajowej. Za 40 tygodni urodzi się dziewczynka.
To chromosom płciowy przekazany w plemniku ojca decyduje o płci dziecka. W pierwszych tygodniach życia prenatalnego zarodek ma struktury, z których może powstać zarówno żeński układ rozrodczy i narządy płciowe, jak i męskie organy i gruczoły. Jeśli ukształtują się w nim jądra i zaczną wytwarzać testosteron, powstaną męskie narządy płciowe. Jeśli nie – rozwiną się kobiece: jajowody oraz macica. W tym sensie niektórzy mówią o płci żeńskiej jako pierwszej czy podstawowej. Temu też przypisuje się większą uniwersalność i plastyczność kobiecego mózgu. Jeśli więc z zarodka wyrośnie dziecko, a potem kobieta – ewentualne udary i urazy, których dozna, przyniosą mniej dramatyczne skutki niż u mężczyzny. Jej mózg łatwiej nadrobi pojawiające się szkody.

Kilkutygodniowe niemowlę w różowych śpiochach płacze. Opiekun bierze je na ręce: „Jesteś zmęczona, tak?”
Badania już bardzo małych dzieci pokazują, że dorośli inaczej rozumieją zachowania i reagują na nie w zależności od płci podopiecznych. W jednym z bardziej znanych eksperymentów, tzw. Baby X, metodą stosowaną od lat 60. (m.in. przez Mary K. Rothbart i Eleonore Maccoby) dorośli mieli interpretować aktywność niemowlęcia, którego rzeczywistej płci nie znali.

Ja My Oni „Kobieta: instrukcja obsługi" (100116) z dnia 13.02.2017; Jako córka, partnerka, matka; s. 44
Oryginalny tytuł tekstu: "I stała się ona, czyli o kamieniach milowych w rozwoju dziewcząt"
Reklama