Ja My Oni

Gdzie rodzą się bogowie

Czy nasza religijność jest zaprogramowana w mózgu

Moduł Boga w umyśle powinien znaleźć swoje odzwierciedlenie na poziomie mózgowym, dlatego często prowadzi się badania nad neuronalnymi korelatami religijności. Moduł Boga w umyśle powinien znaleźć swoje odzwierciedlenie na poziomie mózgowym, dlatego często prowadzi się badania nad neuronalnymi korelatami religijności. Donald Iain Smith / Getty Images
Czy nauka odnalazła w mózgu mechanizm decydujący o religijności człowieka.
Religia przynosi nam wiele korzyści. Na poziomie indywidualnym wiąże się m.in. z redukcją lęku przed śmiercią, lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym.Donald Iain Smith/Getty Images Religia przynosi nam wiele korzyści. Na poziomie indywidualnym wiąże się m.in. z redukcją lęku przed śmiercią, lepszym zdrowiem fizycznym i psychicznym.

Wiara w Boga – jakkolwiek dana religia go definiuje – jest znakiem rozpoznawczym naszego gatunku. Co prawda podejrzewa się, że zachowania religijne czy pewnego rodzaju systemy wierzeń mogą występować u małp naczelnych (w szczególności szympansów), lecz dziś brakuje na to ostatecznych dowodów. Nie ulega natomiast wątpliwości, że religia odgrywa ważną rolę w życiu człowieka. Z badań przeprowadzonych w ramach projektu Eurostat Eurobarometer w 2010 r. wynika, że ponad połowa obywateli Unii Europejskiej deklaruje wiarę w osobowego Boga, a wartość ta wzrasta do 77 proc.

Ja My Oni „Jak i po co podglądany jest mózg” (100135) z dnia 06.08.2018; NEUROteoria; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Gdzie rodzą się bogowie"
Reklama