Ja My Oni

Skromność. Wśród falban z organzy

Jak kreować swój wizerunek

Lepiej imponować wiedzą lub zainteresowaniami niż stanem posiadania. Lepiej imponować wiedzą lub zainteresowaniami niż stanem posiadania. Mirosław Gryń / Polityka
Czy w dzisiejszym świecie można się powstrzymywać od ogłaszania innym swojej wspaniałości.
Uskramnianie swojego wizerunku uważa się za podstawę dobrego wychowania.Mirosław Gryń/Polityka Uskramnianie swojego wizerunku uważa się za podstawę dobrego wychowania.

Jest taka anegdota o Małgorzacie (siostrze brytyjskiej królowej Elżbiety II) i Elizabeth Taylor. Księżniczka powiedziała kiedyś w obecności sławnej aktorki, że jej słynny pierścionek z 33,19-karatowym diamentem Krupp jest wulgarny. Przy kolejnym spotkaniu aktorka nakłoniła księżniczkę do przymierzenia klejnotu. Gdy oczy Małgorzaty się zaświeciły, Taylor powiedziała: „Teraz nie jest już taki wulgarny, prawda?”. Czyżby brylanty nigdy nie były za duże, a kiedy zdobią własną dłoń, można zapomnieć o nakazie skromności?

Prof. Stanisław Mika (1931–2017) – pionier psychologii społecznej w Polsce, który odbył staż w prestiżowym Center for Group Dynamics w Ann Arbor w Michigan, podczas zajęć z dynamiki małych grup społecznych swoim kursantom zalecał: „Nie siedź w kącie, bo cię nie znajdą”. Ale w tym samym czasie wykładał także prof. Jerzy Pelc (1924–2017) – filozof, semiotyk i logik; był uczniem Tadeusza Kotarbińskiego, uczestnikiem powstania warszawskiego, absolwentem liceum im. Stefana Batorego (tak jak Krzysztof Kamil Baczyński, z którym się kolegował). Dostać się na jego słynny kurs z semiotyki logicznej na Uniwersytecie Warszawskim było trudniej niż na studia. On studentom mówił: „Siedź w kącie, znajdą cię”. Który z nich miał rację?

Mam, więc jestem

Dziś podobno mniej nie znaczy już więcej. Brytyjski „Tatler”, kultowe pismo aspirującej klasy średniej, nawołuje w tegorocznym lipcowym numerze do ostentacji w ubiorze i stylu życia. W modzie jest widoczne logo oraz aksamit i satyna. Po 15 latach wraca stylistyka rodem z „Seksu w wielkim mieście”, która wypiera swetry i płaszcze w neutralnych kolorach. Osman Ahmed w „Tatlerze” przekonuje, że nawet księżna Cambridge, znana z powściągliwego stylu, stawia coraz częściej na przepych i luksus.

Ja My Oni „Alfabet człowieka przyzwoitego” (100155) z dnia 26.08.2019; Przyzwoity człowiek; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Skromność. Wśród falban z organzy"
Reklama