Ja My Oni

Gra w rozmawianie

Rozmowa – klucz do udanego związku

„Gra w rozmawianie” adresowana jest przede wszystkim do par na życiowym starcie. „Gra w rozmawianie” adresowana jest przede wszystkim do par na życiowym starcie. materiały prasowe
Czego człowiek powinien się dowiedzieć o najbliższej mu osobie.

W czym jestem dobra/dobry? W czym przeszkadzają mi moje wady? Złość, szczęście, smutek, entuzjazm – czy szybko przechodzę z jednego nastroju w inny? W domu rodzinnym słyszałam/słyszałem częściej „na pewno sobie poradzisz” czy też „mamusia pomoże”? Co z mojej historii życia może mieć negatywny wpływ na naszą relację? Moje życie, moje sprawy – panuję nad tym czy raczej nie ogarniam? Internet, praca, sport, alkohol, gry… Czy aby na pewno wszystko jest pod kontrolą?

Gdyby ludzie, którzy łączą się w pary, wiedzieli o sobie wiele w istocie prostych rzeczy, być może byłoby im łatwiej. Być może na świecie mniej byłoby związków pustych, wypalających się, nim na dobre się rozniecą. Mniej rodzin nieszczęśliwych, żyjących w ustawicznym spięciu albo nieznośnym chłodzie. Mniej dramatycznych rozstań, w końcu – mniej tych życiowych koszmarów, gdy jeden partner stacza się w uzależnienie, a drugi – współuzależniony – szamocze się między miłością a nienawiścią, trwaniem a rezygnacją, poczuciem misji a świadomością krzywdy.

Gdy na takie związki patrzy się z dystansu, nasuwa się nieuchronne pytanie: Nie wiedział? Nie widziała? Nie domyślał się? Nie przewidywała?

Cóż, to nie jest takie proste. Zwykle partnerzy wiedzieli, widzieli, domyślali się, nawet się trochę obawiali. Wydawało im się, że znają fakty z dzieciństwa partnera, rozszyfrowują bagaż, który oni wynieśli z domu rodzinnego czy późniejszych życiowych doświadczeń. Trwali jednak w przekonaniu, że teraz będzie inaczej. Nie ustalali zawczasu, jak ma być, jak mają wspólną przyszłość budować, bo po co? Przecież się kochają, a miłość to nie deal, nie umowa dwojga kontrahentów. Co w partnerze niewygodne, niespójne, niepokojące – wierzyli – ustąpi.

Ja My Oni „Nałogi” (100162) z dnia 24.02.2020; Kogo się krzywdzi; s. 99
Oryginalny tytuł tekstu: "Gra w rozmawianie"
Reklama