Ja My Oni

Rozplątywanie uwikłania

Państwo i prawo w walce z nałogami

Narzędzia wykorzystywane do walki z nałogami to m.in. przepisy prawne i wpływ na ceny używek. W przypadku działań antytytoniowych, WHO zaleca również oferowanie pomocy w rzucaniu nałogu. Narzędzia wykorzystywane do walki z nałogami to m.in. przepisy prawne i wpływ na ceny używek. W przypadku działań antytytoniowych, WHO zaleca również oferowanie pomocy w rzucaniu nałogu. Radoslav Zilinsky / Getty Images
Jaką skuteczność mają instytucjonalne sposoby walki z nałogami, np. widowiskowe straszenie ich skutkami, wysoka akcyza, prohibicja.

Instytucje rządowe, władze samorządowe, organizacje pozarządowe mają cały arsenał narzędzi używanych dla poskromienia nałogów. Ale trudno tu o chirurgiczną precyzję. To skomplikowana operacja, bo utrudniają ją interesy firm, które żyją z tego, że ludzie piją czy palą. I interes stojącego tu w rozkroku państwa, bo z jednej strony czerpie ono potężne zyski budżetowe z akcyzy (więc gdy ją podnosi, podejrzewane jest zwykle o cyniczne łatanie dziury w finansach, a nie troskę o zdrowie publiczne). A z drugiej – ponosi potężne straty z powodu niedyspozycji czy wręcz niezdolności do pracy milionów obywateli.

Ja My Oni „Nałogi” (100162) z dnia 24.02.2020; Jak sobie pomóc; s. 104
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozplątywanie uwikłania"