Ja My Oni

Raport z czasu pandemii

Świat współczesny promował do tej pory twardzieli. Jak będzie po pandemii? Świat współczesny promował do tej pory twardzieli. Jak będzie po pandemii? Beata Zawrzel / Reporter
Czy i jak inwazja koronawirusa zmieni człowieka, społeczeństwo, szalony świat współczesny.
Pandemia podważyła wrażenie, by świat był dobrym, bezpiecznym, przewidywalnym miejscem.Piotr Molecki/EAST NEWS Pandemia podważyła wrażenie, by świat był dobrym, bezpiecznym, przewidywalnym miejscem.

Co powiedzieliby państwo na zaproszenie do udziału w takim oto ćwiczeniu psychologiczno-filozoficzno-literackim: proszę wziąć pustą kartkę lub otworzyć nowy plik tekstowy w swoim komputerze i wyobrazić sobie, że będzie to dokument ostatni. Ostatnia rzecz, jaką piszecie w życiu. Coś, co pozostawicie potomkom, którzy za 10, 50, 100 lat zechcą na to rzucić okiem. A może nawet proszę pójść w swej imaginacji dalej – wyobrazić sobie, że będzie to jedyne pisane świadectwo po naszych czasach, ocalałe z jakiejś globalnej katastrofy przyszłości.

Trudne? No pewnie, człowiek z reguły wzdraga się przed napisaniem standardowej ostatniej woli dopóty, dopóki nie musi. Niepoważne? Zabawa dla 12-latków czy adeptów science fiction? Ale czyż nie takie właśnie zadanie stawiają sobie raz po raz co tęższe mózgi naszej epoki – badacze społeczni, myśliciele. Mierzą się z cząstkowymi, a czasem i generalnymi raportami o stanie świata, by sparafrazować tytuł znanej audycji radiowej. Próbują opisać nasze czasy. Uchwycić ducha epoki, w której żyjemy.

Wstrząs

Jeśli przystąpilibyśmy do tego ćwiczenia teraz, za miesiąc czy nawet za rok, głównym wątkiem byłaby na pewno pandemia. Kataklizm bez precedensu w naszej pewnej siebie, zarozumiałej cywilizacji. Skalą przerasta powodzie i trzęsienia ziemi, akty terrorystyczne i kryzysy ekonomiczne, katastrofy ekologiczne i komunikacyjne, raki, zawały, alzheimery. Czyli wszystko to, co do tej pory wydawało się najpoważniejszymi zagrożeniami dla naszego świata, co wstrząsało społeczeństwami, a tysiące ofiar i świadków tych zdarzeń wprowadzało w stan traumy.

Dziś doświadczają jej miliony. Tysiące chorych, wyprowadzanych nagle z domu przez ratowników w złowieszczych kombinezonach, z których co najmniej kilku wychodzi z niewielką torbą osobistych rzeczy już na zawsze.

Ja My Oni „Oswoić i przetrwać pandemię” (100166) z dnia 06.05.2020; Co się dzieje z człowiekiem; s. 8
Reklama