Ja My Oni

Jak pandemia wpływa na osoby z kłopotami psychicznymi

Smutek w czasach koronawirusa

Każdy lęk, zarówno taki zwyczajny, przed egzaminem czy wizytą u dentysty, jak i ten zaburzony, paniczny albo uogólniony, daje objawy somatyczne. Każdy lęk, zarówno taki zwyczajny, przed egzaminem czy wizytą u dentysty, jak i ten zaburzony, paniczny albo uogólniony, daje objawy somatyczne. Bridgeman Images
Jak osoby dotknięte rozmaitymi kłopotami psychicznymi i psychosomatycznymi znoszą koronawirusowe zagrożenie.

Artykuł ukazał się w „Ja My Oni” tom 38. „Oswoić i przetrwać pandemię”. Poradnik do kupienia w kioskach, dostępny w Polityce Cyfrowej i w naszym sklepie internetowym.

***

Obawa przed zakażeniem koronawirusem może nasilić lęk. – To dotyczy chorych z zaburzeniami nastroju, u których istotna jest komponenta lękowa – mówi psycholog prof. Czesław Czabała. – Ale raczej nie nasili ich dolegliwości somatycznych. Ci bardziej doświadczeni, którzy żyją ze swoją chorobą już wiele lat i są pod opieką psychiatry lub psychoterapeuty, znają swój organizm i wiedzą, że te dolegliwości nie zagrażają ich życiu. Jak wygląda życie z tego typu problemami?

Kiedy pogotowie przywiozło Annę do szpitala (straciła przytomność za kierownicą i prawie wjechała w przystanek autobusowy), lekarze podejrzewali anoreksję. Miała 37 lat i ważyła 42 kg przy wzroście 167 cm. Wtedy pokazała im skierowanie na operację. Chorowała już od dwóch lat. Zaczęło się od zwykłej niestrawności, która nie chciała ustąpić. Rentgen przeglądowy, USG, gastroskopia, pasaż jelitowy, kolonoskopia, tomografia. Stwierdzono zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego z cechami podniedrożności. Ale żadne z badań nie przyniosło odpowiedzi na pytanie, dlaczego ma bóle brzucha, wzdęcia, gazy, czasem wymioty albo zaparcia na zmianę z biegunkami. I stawiające się jelito, co wyglądało makabrycznie: jej wzdęty brzuch nagle zaczynał się ruszać, wyłaniał się „obcy”, jak mówiła, chwilę wystawał, potem się chował.

Ja My Oni „Oswoić i przetrwać pandemię” (100166) z dnia 06.05.2020; Co się dzieje z człowiekiem; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak pandemia wpływa na osoby z kłopotami psychicznymi"
Reklama