Ja My Oni

Mike (lGbt+)

Mike: Niech sojusznicy nie wbijają nam szpil

Mike Urbaniak Mike Urbaniak Michał Mutor / Agencja Gazeta
Gejowska tożsamość jest dla mnie fundamentalnie ważna, od kiedy pamiętam – mówi Mike Urbaniak, dziennikarz, krytyk teatralny.

Katarzyna Czarnecka: – Kim jesteś?
Mike Urbaniak: – Jestem gejem, który mieszka w tym nieszczęsnym kraju i próbuje jakoś pchać go do przodu.

Parę miesięcy temu odpowiedziałbyś inaczej?
Pytasz o to, czy sytuacja, która jest teraz w Polsce, powoduje, że gejostwo staje się kluczowym elementem mojej tożsamości? Nie. Gejowska tożsamość jest dla mnie fundamentalnie ważna, od kiedy pamiętam.

Co to znaczy: gejowska tożsamość?
To znaczy identyfikowanie się z grupą ludzi nieheteronormatywnych, z którymi dzielę los. On jest wspólny bez względu na to, czy ktoś mieszka w Warszawie, Amsterdamie czy Teheranie. To jest także historia osób nieheteronormatywnych – nasza walka, nasza emancypacja, nasze doświadczenie – oraz bardzo bogata kultura, specyficzny język, system znaków. Mam tu, widzisz, pod ręką taką gejowską półeczkę, na której stoi na przykład opasły tom pod tytułem „Geje i lesbijki. Życie i kultura” pod redakcją Roberta Aldricha i sporo innych książek. One opowiadają o naszym niełatwym życiu i wspaniałym dorobku. Ja się z nim identyfikuję, to właśnie znaczy dla mnie bycie gejem. Myślę, że to znaczy też bycie Innym.

Przez duże I?
Tak.

Odrębnym jak wasza kultura?
To jest ważna debata w łonie świata nieheteronormatywnego: asymilacja czy oddzielność? Działacze organizacji LGBT+ najczęściej prą do asymilacji. Jesteśmy tacy sami – mówią – jak wy, w związku z tym chcemy mieć takie same prawa. I to prawda. Ale z drugiej strony jesteśmy i zawsze będziemy inni: często inaczej funkcjonujemy, inaczej myślimy, inaczej poruszamy się po świecie. Ta inność jest w nas zakodowana.

Oczywiście nie jest to kwestia genów, tylko wynik socjalizacji, doświadczenia tego, czym jesteśmy od dzieciństwa bombardowani, tego, co słyszymy na temat osób nieheteronormatywnych.

Ja My Oni „Ludzie LGBT+” (100173) z dnia 17.08.2020; Sami o sobie; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Mike (lGbt+)"
Reklama