Ja My Oni

Cisza i krzyk

Homofobiczna przemoc w szkołach. Zwłaszcza na religii

Ukrywana orientacja staje się piętnem. Ukrywana orientacja staje się piętnem. Mirosław Gryń / Polityka
Co przeżywają w polskich szkołach nastoletni geje, lesbijki i osoby biseksualne.
Oficyna Wydawnicza Impuls

„Na religii zwłaszcza... tam teksty o homoseksualistach były właśnie agresywne: Zabić, wystrzelać albo wysłać na inną wyspę, niech tam zdychają”.

„Któregoś razu w szkole na sali gimnastycznej był pokaz mody. A ja byłem prowadzącym. Podczas tego apelu kilku uczniów na głos krzyczało komentarze w moją stronę. Ja byłem ubrany całkiem elegancko, ale jakoś tak... dziwnie, nie? Jak taki projektant. I... padło kilka określeń w stylu: »Wypierdalaj stąd pedale«, »Odstrzelić mu łeb«. Nie powiem, bo zabolało to trochę. Więc w połowie tego wszystkiego zszedłem z tej zrobionej sceny na tej sali gimnastycznej...

Tam byli też nauczyciele?

Tak. I wyszedłem, poszedłem się przebrać, poszedłem do domu. Nie wróciłem już, później przez kilka dni nie przychodziłem do szkoły”.

„Była taka sytuacja, kiedy w bibliotece na wszystkich komputerach była ustawiona na startowej stronie w przeglądarce taka grafika: dwóch mężczyzn uprawiających seks analny z podpisem: »B., jesteś jebanym homo«. Tak to brzmiało”.

„Rzadziej obrażali mnie uczniowie niż nauczyciele. I to mnie bardzo bolało, że właśnie nauczyciele, dorosłe osoby, które powinny mi pomóc odnaleźć się w tej nowej szkole, tak? Jeszcze wychowawca, no ja jestem takiego zdania, że wychowawca, no to powinien być jak drugi ojciec, czy tam matka, nie? Tak mnie zawsze rodzice uczyli. Stoję na korytarzu. I szedł właśnie ten mój wychowawca. I bezczelnie klepnął mnie w tyłek. Ja się odwracam i mówię: »A pan co robi? Ja sobie nie życzę takich...«. A on do mnie: »No powiedz, że nie lubisz«. I przyszedł taki czas, że strasznie się okaleczyłem, ręce, brzuch i nogi. I poszedłem do psychologa... I mówię, że tak działa na mnie wychowawca.

Ja My Oni „Ludzie LGBT+” (100173) z dnia 17.08.2020; Inni wobec nich; s. 104
Oryginalny tytuł tekstu: "Cisza i krzyk"
Reklama